Katalog

Kvalita

Naše produkty

Léčivé rostliny 

Voňavé bylinky vhodné na přípravu všemožných čajů, odvarů a lektvarů. Tyto aromatické rostlinky nemohou chybět ve Vaší kuchyni. Tyto aromatické bylinky už dávno nepatří jen do zahrad babek kořenářek nebo do selských či klášterních zahrad, ale jsou nutností v každé moderní zahradě, na okně nebo na balkóně. Mnoho z nich se dá použít na léčivé čaje především k léčení infekcí a onemocnění horních cest dýchacích.

 • Brutnák
  Brutnák

  Brutnák se u nás pěstuje jako léčivka a salátová zelenina. Pěstuje se v zahradách, ve volné přírodě se vyskytuje jako planý. Jedná se především o prostředek k posílení a ošetření nervového systému, dále se také využívá při léčení srdečních chorob. Využití brutnáku v kuchyni je rozmanité (saláty, majonézy, apod.). 

 • Divizna
  Divizna

  Divizna je rostlina vytrvalá. Některé druhy dorůstají výšky 2 metrů a více. Některé druhy divizny (např. divizna velkokvětádivizna malokvětá a divizna sápovitá) se tradičně používají při léčbě onemocnění dýchacích cestOdvaru ze sušených květů se užívá při léčbě kašle bronchitidy či astmatu, dále působí močopudně a kladně ovlivňuje činnost sleziny a brzlíku. Semena některých druhů jsou jedovatá.

 • Heřmánek
  Heřmánek

  Heřmánek je nejlepším prostředkem proti zkaženému žaludku, mimo to je dobrý na stavy nervozity a napětí, protože má uklidňující účinek. Díky účinku na trávicí trakt je vhodný při prevenci a k léčbě žaludečních vředů. Další dobrou vlastností heřmánku je jeho hojivá síla při poranění,  protože má stahující účinek na tkáně. Heřmánek se květy nejvíce podobá sedmikrásce.


 • Kozlík
  Kozlík

  Kozlík je jednou z nejpopulárnějších rostlin používaných při nervových chorobách např. úzkosti a nespavosti. Čínští lékaři jej podávají i při úrazech, chřipce a revmatismu. Obsahuje tzv. valepotriáty a terpenické látky, které mají sedativní účinky. Díky obsahu kyseliny valerové a izovalerové je kozlík přitažlivý pro kočky. Proto musíme při sběru i konzervaci kozlík dostatečně chránit a bránit tak jeho znehodnocení.

 • Lékořice
  Lékořice

  Lékořice jsou vytrvalé byliny a polokeře. V evropské květeně je lékořice zastoupena celkem 5 původními druhy. Lékořice je s oblibou využívána již od dob egyptských faraónů. Mattioliho herbář zmiňuje zevrubný postup při pěstování, sklizni i přípravě léčivých prostředků z lékořice. Ani středověku se tedy podmanivá vůně a lehce štiplavá chuť lékořice nevyhnula. V Českých zemích bylo pak nejoblíbenější užívání léčivého odvaru z lékořice ke tlumení dráždivého kašle.

 • Levandule
  Levandule

  Levandule je známá pro svou nezaměnitelnou vůni a prokazatelné léčivé účinky. Její využití se dá označit jako všestranné, protože slouží nejen ke zlepšení zdravotního stavu, ale také zvýrazňuje chuť pokrmů a vyhání z domácnosti některé hojně rozšířené škůdce. Pokud byste se chtěli vrhnout do pěstování levandule, nečeká vás nic obtížného. Rostlina je to nenáročná a dařit se jí tak bude téměř všude. 

 • Maralí kořen
  Maralí kořen

  Maralí kořen pochází z jižní Sibiře. Rostlina svým vzhledem připomíná bodlák a roste přirozeně na loukách, na lesních pastvinách i v souvislých porostech. Pěstitelsky není náročná, v našich klimatických podmínkách roste bez větších problémů. Vyžaduje kyprou, propustnou půdu s dostatečným přísunem živin. Tato trvalka kvete v červenci až srpnu. Má vysoké rozmnožovací schopnosti, takže roste skoro jako plevel. Maralí kořen má účinky blízké ženšenu.

 • Máta
  Máta

  Máta je vytrvalá bylina. Roste na březích a v příkopech, pěstuje se v zahradách. Je jednou z nejstarších léčivých bylin a znali ji již staří Egypťané. Účinné látkyMenthol, menthon, menthofuran, ve stopkách terpeny a řadu jiných látek. V suchém stavu má droga silný charakteristický pach a palčivě kořennou chuť s příjemně chladivou pachutí. 

  Tlumí a odstraňuje křeče, zvláště v trávicím traktuzmírňuje nadýmání, působí dezinfekčně a povzbuzuje vylučování trávicích šťáv, zejména žluči

   

 • Mateřídouška
  Mateřídouška

  Mateřídouška je vytrvalá, silně aromatická bylina, obvykle dorůstající do výšky 10 – 30cm . Roste jak v horských oblastech, tak i v nížinách. Vyžaduje propustnou půdu a dostatek světla a tepla. Pokud ji chceme pěstovat na zahradě, nejvhodnějším stanoviště pro tuto bylinu je mírný svah, můžeme ji umístit i na skalku. Obklady připravené z nálevu z mateřídoušky se používají při zánětlivých onemocněních pokožky, při revmatismu a jako analgetický prostředek při onemocnění svalů a kloubů. 

 • Meduňka
  Meduňka

  Meduňka lékařská je zklidňující tonikum na úzkost, mírné deprese, neklid a nespavost. Oblibu si získala jako citrónově vonící nálev, který „rozveseluje srdce“, neboť snižuje pocity paniky a je ceněným lékem na bušení srdce nervového původu. Meduňka je bezpečná i pro děti a její nálev z listů pomáhá uvolnit křečové bolesti. Lze ji použít také jako prostředek na žaludeční poruchy spojené se stresem, jako je překyselení, špatné trávení, plynatost a nadýmání. Nálev nebo tinkturu lze využít pro urychlení hojení oparů.

 • Měsíček
  Měsíček

  Květy měsíčku se používají hlavně zevně. Masti se aplikují na špatně se hojící rány, záněty nehtového lůžka, bércové vředy a jsou výbornou prevencí zánětů bradavek při kojení. Při vnitřním užívání v podobě nálevu může být prospěšný při hojení zánětlivých problémů v trávicím traktu, včetně peptických vředů a zánětů žaludku. Díky svým protiplísňovým vlastnostem pomáhá v boji s kandidózou. Příznivě stimuluje činnost jater. Doporučuje se jako kloktadlo při zánětech v dutině ústní.

 • Ostropestřec
  Ostropestřec

  Ostropestřec je jednoletá, až dvouletá bylina, využívá se především plodu ostropestřce mariánského. Bylina je převážně pěstovanou léčivkou ze Středomoří, občas v teplejších lokalitách zplaňuje. Plod se získává tak, že těsně před zralostí se celé chmýřité hlavice uříznou a nechají se dozrát v suchých a dobře větraných sušárnách, teprve po dozrání se hlavice vymlátí a zbaví se chmýří. Lze také využít i list, který se trhá na jaře v květnu a červnu. Ostropestřec je ho unikátní vlastnosti jsou hojně využívány jak tradičním přírodním léčitelstvím, tak moderní medicínou.

 • Řepík
  Řepík

  Řepík se vyskytuje téměř po celé severní polokouli. Roste v světlých lesích, na suchých loukách, pasekách a mýtinách, tedy především na výhřevných substrátech. V lidovém léčitelství je řepík od pradávna používán k léčení mnoha onemocnění, zejména při problémech s játry a žlučníkem, při žlučníkových kamenech, zánětu žlučníku a žloutence. Pomáhá také při inkontineci. Díky jeho svíravému efektu se v evropském lidovém léčitelství používá jako lék při vnitřních krváceních a průjmech.

 • Topolovka
  Topolovka

  Topolovka léčí sliznice, kašel, zažívací potíže, menstruační problémy. Topolovka je trvalka, vysoká i 2,5 metru, má velmi sliznatý květ. Toho se užívá především k ochraně sliznic celého těla. Používá se při suchém kašli a zánětech sliznic (dýchací cesty, ústní dutina, žaludek, střeva) . Pomáhá při zažívacích potížích, bolestech žaludku. Je doplňkem při léčbě slinivky a sleziny. Užívá se i při slabé či opožděné menstruaci. Zevně se z ní dělá kloktadlo proti bolesti v krku. Omývají se s ní různé ekzémy a kožní problémy nejasného původu.

 • Třezalka
  Třezalka

  Třezalka má díky specifickému komplexu účinných látek schopnost utišovat „pocuchané“ nervy, odplavovat úzkost, nervozitu. Jde přitom o nenávykový přírodní prostředek, který má i další pozitivní účinky. Oproti mnohým jiným uklidňujícím bylinkám má navíc tu výhodu, že nervový systém sice utišuje, ale nevyvolává ospalost. Na večer ji proto můžete kombinovat s bylinkami vyloženě uspávacími, jako je kozlík, chmel, levandule, meduňka. Ráno a v poledne ji ale můžete užívat bez obavy, že by narušila vaši bdělost.

 • Yzop
  Yzop

  Yzop lékařský se pěstuje a pěstoval pro nať, která se přidává jako koření do jídel, dále jako okrasná a nektarodárná rostlina a též jako léčivka, a to dokonce i veterinární. Dříve se často pěstoval v zahrádkách, dnes se místy vyskytuje zplaněle. Má rád lehké, dobře propustné půdy a slunné polohy. Podporuje trávení, má dezinfekční účinky, zmírňuje nadýmání, pomáhá při bronchitidě a pocení.

 • Andělika
  Andělika

  Andělika lékařská patří do čeledi miříkovitých. Možná ji znáte také pod názvy svatodušní nebo andělský kořen. V našich podmínkách ve volné přírodě patří mezi ohrožené druhy, najdete ji zejména u lesních potoků a na pasekách v Krkonoších, kde roste ve vyhřátých, vlhkých a humózních půdách. Z anděliky se nejčastěji využívají plody a kořen. Mají totiž výrazně hořkou chuť a kořenitou vůni. Andělikou si můžete ochutit polévky, saláty a čaje, maximálně však polovinou kávové lžičky. 

 • Jablečník
  Jablečník

  Jablečník obecný je vytrvalá, teplomilná bylina z čeledi hluchavkovitých, která původně pochází z oblasti Středozemního moře. Jablečník patří mezi nejstarší léčivé rostliny. U nás roste porůznu na rumištích a v plotech. Hodně se vyskytuje na jižní Moravě. Jméno jablečníku se objevovalo už ve staré češtině. Mezi její hlavní oblasti použití patří žaludeční potíže, kde se užívá jako stomachikum při nechutenství, nadýmání, pocitu plnosti, dyspepsii. 


 • Kerblík
  Kerblík

  Tato nenáročná bylinka se sladkou anýzovou vůní se dá snadno pěstovat v bylinkové zahradě či v květináčích v interiéru a velmi rychle roste. Pro svou vůni a vzhled je dost podobná petrželi. Dorůstá do výšky 25 - 40 cm, obsahuje éterické oleje a hodně vitamínu C, díky čemuž je využíván nejen v kuchyni, ale i při zdravotních potížích. Jestli si chcete nasbírat semena na další rok, nechejte některé rostlinky odkvést. Kerblík můžete doma pěstovat i celou zimu, v tomto případě jeho klíčení trvá asi 2 týdny. 

 • Pohanka
  Pohanka

  Pohanka je obilnina. Pochází z oblastí střední Asie, odkud se postupně rozšířila do Japonska, Evropy i do Severní Ameriky. Na území dnešní České republiky se pěstovala již ve 12. století. V 16. století byla u nás dokonce nejoblíbenější potravinou. Pak začalo její pěstování ustupovat. V poslední době prudce vzrůstá obliba pohanky mezi vegetariány, makrobiotiky, ale i u ostatní populace. Ze zdravotního hlediska je důležitý vysoký obsah vícenenasycených mastných kyselin. 

 • Proskurník
  Proskurník

  Proskurník - když tato vysoká, statná rostlina rozkvete, ihned zkrášlí každou zahrádku. Původně  se proskurník pěstoval pouze pro léčebné účely, v současnosti se však často vysazuje  jako okrasná rostlina. Ve volné přírodě téměř neroste, proto si ho musíme vypěstovat,  nejlépe ze semen.  K léčebným účelům využíváme celou rostlinu - listy, květy i kořen, který je nejúčinnější. Vídáme ho v mnohých okrasných zahrádkách a snad jen  málokterý pěstitel ví, jak dobré služby mu tato rostlina může poskytnout.

 • Potočnice
  Potočnice

  S potočnicí si můžete dopřát doslova panské chutě, byla totiž oblíbenou pochoutkou samotného Napoleona. Její zvláštností je, že roste stejně dobře v okrasném jezírku jako v truhlíku za oknem. Bude se jí proto dařit v jezírku s protékají vodou, bez silných bahnitých nánosů na dně. Snad ještě lépe jí bude svědčit umístění v potůčku, který občas některým šťastlivcům protéká zahradou. Při výsadbě musíte půdu kolem rostlinek dobře stlačit nebo kořínky zatížit menšími kameny, aby rostlinky do doby, než zakoření, voda neodnesla. Potočnice je bohatá na vitaminy A, C, D, E, dále na jód, železo a síru.

 • Šťovík
  Šťovík

  Šťovík je vysoký asi 30-90 cm. Kvete v květnu až červnu. Je to vytrvalá bylina. Mladý šťovík utržený na louce rovnou do pusy a důkladně rozžvýkaný: při té představě se člověku sbíhají sliny v ústech. Uhasí žízeň, osvěží a dodá energii. Šťovík je oblíbenou planou zeleninou bohatou na minerální látky. Měl by se konzumovat pokud možno čerstvý. Šťovík čistí střevo a krev, odvodňuje tělo a prospívá pokožce a sliznici. 

na stránku
Zobrazeno 1 - 23 z 89 produktů
 • 22 Kč Skladem
  Rmen rolní - semena rmenu - Anthemis arvensis Rmen je u nás používán již déle v lidovém léčitelství. Aroma této jednoletky výrazné. Bílé kvítky nám připomínají heřmánek, protože stejně jako on má i rmen žlutý střed. V balíčku o hmotnosti 0.5 g najdete 750 ks semen.
 • 64 Kč Skladem
  Pimentovník lékařský - semena pimentovníku - Pimenta dioca Pimentovník je stále zelený strom. Původem pochází z latinskoamerické Jamajky a připomíná stromek pepře. Z jeho bobulí se dělá tzv. Nové koření, které jsou chuťově podobné hřebíčku či skořici. Tyto bobule se k sušení sbírají ještě nezralé. Velmi oblíbené je toto koření v marinádách na masa a ryby...
 • 21 Kč Skladem
  Benedikt lékařský - semínka léčivek - Cnicus benedictus - 10 ks Tento léčivý bodlák je letničkou kvetoucí po celé léto až do začátku podzimu. Sklízí se nať před kvetením, ta se pak používá jako přídavek do čajových směsí. Povzbuzuje chuť k jídlu.
 • 36 Kč Skladem
  Krvavec toten - semena Krkavce - Sanguisorba officinalis Tato léčivka vykvétá krásnými červeně karmínovými kvítky. Vyskytuje se především poblíž močálů, na vlhkých horských loukách. Roste až 1 metr vysoko. Její domovinou je evropská část Asie i Severní Amerika. V ČR se vyskytuje od nižších poloh až k podhorským pásům.
 • 21 Kč Skladem
  Kakost smrdutý - semena Kakostu - Geranium robertianum Tato jednoletka či zimní bylinka vytváří růžovou korunu. Roste 10 až 15 cm vysoko. Využívá se v lékařství. Sklízí se nať v květu o kořeny. Bylinka obsahuje organické kyseliny, pryskyřici a silice. Je z čeledi kakostovitých, preferuje vlhká místa na slunci.
 • 16 Kč Skladem
  Šťovík kyselý - semena Šťovíku - Rumex acetosa Šťovík je známý tím, že ho najdeme převážně na stinných a vlhkých lukách a podmáčených místech. Šťovík kyselý je však dobře upotřebitelný v kuchyni jako ingredience do špenátu, magoldu nebo do polévky. Tato víceletá rostlina může místy dorůst až 50 cm a je bohatá na vitamín C, obsahuje kyselinu šťavelnou a...
 • 33 Kč Skladem
  Oměj vlčí mor- známý pod názvem Oměj moldavský Oměj je léčivá bylina, hojně používaná hlavně do homeopatických přípravků. Obsahuje lycaconitin, dříve se tato rostlina používala do otravných návnad proti dravé zvěři.
 • 24 Kč Skladem
  Rmen barvířský - semena Rmenu - Anthemis tinctoria Rmen je vytrvalá léčivka, která Vám na zahrádce pokvete celé léto. Její krásné zlatožluté květy jsou nepřehlédnutelné. Dorůstá do výšky až 70cm. Jeho využití najdeme především při barvení vlny nebo jemného textilu. Rmen preferuje slunné stanoviště. Můžeme ho vidět na travnatých stráních a loukách. V...
 • 26 Kč Skladem
  Máta klasnatá - semena máty - Mentha viridis Na pohled je to bylina s jemně fialovými kvítky. Máta klasnatá překvapí svojí ojedinělou vůní.  Pro svoji podobnost je brána často jako náhražka, když není k dispozici bazalka. Její chuť je výborná a přidává se do bylinkových másel, k mletým masům i do vaječných pokrmů. Mimoto má i léčivé účinky, kdy je...
 • 23 Kč Skladem
  Vlaštovičník větší - semena Vlaštovičníku - Chelidonium majus Vlaštovičník je víceletá léčivka, která roste do výše jednoho metru. Je k nalezení kolem cest a rumišť. V léčitelství se používá nať z Vlaštovičníku, která se suší. Musíme si dát ale pozor, ve větším množství je nať jedovatá. Kvete krásnými žlutými květy od května do října.
 • 38 Kč Skladem
  Arnika horská - Prcha chlumní - semena Arniky horské - Arnica montana Arnika neboli Prcha je málokdy k vidění na českých zahrádkách, i na loukách. Jedná se o léčivou domácí rostlinu, která snáší i polostín. Sluníčko je pro ni ale ideální.
 • 29 Kč Skladem
  Slanobýl - semena Slanobýlu - Salsola komarovii Slanobýl dostal pojmenování podle svých listů, které jsou slané a ty se také konzumují. Slanobýl je bylinka pocházející z Japonska, roste do výše asi 30cm. Preferuje stanoviště na slunci. Rostlinu můžeme pěstovat celoročne doma, či mezi červnem a zářím venku.
 • 32 Kč Skladem
  Mydlice lékařská - semena Mydlice - Saponaria officinalis Mydlice lékařská je vytrvalá léčivka, která je známá po celé Evropě. Preferuje místo na březích rybníka, řeky či vlhkou louku. Vy si můžete vypěstovat tuto krásnou dekoraticní léčivku i na Vaší zahrádce. Vykvétá krásnými kvítky růžové barvy. Tato rychle rostoucí trvalka dorůstá 30cm.
 • 16 Kč Skladem
  Kerblík setý Massa - semena Kerblíku - Anthriscus cerefolium Kerblík setý určitě najde využití ve Vaší kuchyni. Tato jednoletá rostlinka roste rychle, 30 - 60cm vysoko. Svou chutí se podobá anýzu. Jeho kořenité aroma vyzdvihne chuť polévek, rybích pokrmů či salátů.
 • 23 Kč Skladem
  Sléz přeslenitý - semena asijské zeleniny - Malva verticillata U nás méně známý, zato ve východní Asii hojně užívaná zelenina, jejíž listy jsou výborné jako špenát a její listoví vhodné na aranžování dezertů. Sléz dorůstá až 150 cm.
 • 15 Kč Skladem
  Merlík všedobr - semena Merlíku - Chenopodium henricus Merlík je vytrvalá léčivka i vynikající zelenina. Je ochlupená a aromatická. Roste do výše 20 - 100 cm. Vykvétá žlutozelenými kvítky. Dorůstá až 80cm. Jeho lístky obsahující železo, minerální látky a vitamíny jsou kosinaté, zubaté a laločnaté. Merlík můžeme připravovat v kuchyni jako špenát či ho...
 • 18 Kč Skladem
  Pískavice modrá - Řecké seno - semena Pískavice - Trigonella caerulea Pískavice modrá známá též pod názvem Řecké seno je jednoletá léčivka. Své využití najde jako koření, jako pomocník při celkovém posílení organismu či k větší produkci mateřského mléka. Není na pěstování náročná.
 • 38 Kč Skladem
  Routa vonná - semena Routy - Ruta graveolens Routa vonná vyžaduje dostatek slunce. Jedná se o víceletou bylinku. Ve skutečnosti dobře poslouží jako koření či na dochucení rybí polévky. V kuchyni je tedy dobře upotřebitelná, protože se svojí sladkou až aromatickou vůní výrazně odlišuje od ostatního koření. Routa vonná se hojně používala často v antice....
 • 21 Kč Skladem
  Potočnice lékařská - semena Potočnice lékařské - léčivá rostlina Nasturtium officinale Pod pojmem "Potočnice lékařská" se skrývá všeobecně známější název řeřicha potoční. Tato léčivá rostlinka roste podél řek a potoků a je mimo jiné používána pro lékařské účely. Nať z této rostliny se používá proti nadýmání a je zdrojem vitamínu C. V neposlední řadě také...
 • 40 Kč Skladem
  Řimbaba obecná - semena Řimbaby - Chrysanthemum parthenium Řimbaba je trvalka pocházející z Balkánského poloostrova či Asie. Sbíráme kvetoucí nať, její léčivé účinky pomáhají při horečce, stimulují žaludeční aktivitu a pozitivně působí při revmatismu. Její výskyt je při okraji cest. Dorůstá až 1,5m.
 • 18 Kč Skladem
  Yzop lékařský růžové barvy - semena yzopu - Hyssopus officinalis Yzop patří mezi rostliny, které jsou použitelné v mnoha oblastech. Jedná se o křovitou rostlinu. Z její natě se dělá čas proti kašli a proti zánětu dýchacího ústrojí. Jako čerstvou ji známe také jako přísadu do polévek a omáček. Má podobné vlastnosti jako šalvěj. Rostlina doroste až jednoho...
 • 18 Kč Skladem
  Měsíček lékařský žlutý - semena měsíčku - Calendula officinalis Měsíček lékařský žlutý je velmi stará rostlina, která je známá hlavně díky svým léčivým účinkům. Je to jednoletá rostlina o výšce 50 cm jež nese pěkné žluté květy. S měsíčkem se můžeme setkat i kuchyni ve formě dekorace příloh jako jsou brambory, rýže nebo saláty nebo sýry.
 • 38 Kč Skladem
  Zlatobýl obecný - semena Zlatobýlu - Solidago virgaurea Zlatobýl obecný jinak zvaný Celín či Hadí traňk. Vyskytuje se v celé Evropě a Asii. Zlatobýl obecný je vytrvalá léčivá bylinka se žlutými kvítky. Vykvétá mezi srpnem a zářím. Roste ve vyšších polohách (do 800m) asi 1 metr vysoko. Snese zimu až do -25°C. Své využití najde v medicíně. Sušená nať pomáhá...
Zobrazeno 1 - 23 z 89 produktů

Navštívené

Žádné zboží

Menu

Menu