Rudbekie - květiny zářivých barev, podobné kopretinám

Rudbekie - květiny zářivých barev, podobné kopretinám

Jejich zářivé, veselé barvy a zároveň jemnost přispějí k oživení záhonu v barvách podzimu. Svým tvarem jsou podobné kopretinám nebo gerberám a pěstovat se dají jednak jako trvalky a jednak jako letničky nebo dvouletky. Zvláště plnokvěté kultivary neodmyslitelně patří ke koloritu venkovských, ale nyní už i městských zahrad.

Třapatek (Rudbeckia) je více než dvacet druhů. Jsou vysoké až dva metry a všechny rostou v trsech. Třapatka nachová je využívána i v léčitelství. Do Evropy se dostaly asi v 17. století. Květy rudbekií se skládají z tmavého vypouklého středu a jazykovitých květních lístků, které mohou být jednoduché nebo plnokvěté a v barvách od sytě žluté přes oranžovou po hnědočervenou. Pro svou jedovatost jsou nebezpečné pro pastevní zvířata.

Trvalky - rudbekií (třapatek) - vysazujeme na podzim nebo na jaře a nejznámější jsou:

  • Třapatka dřípatá (Rudbeckia laciniata) - původem ze Severní Ameriky, má plazivý dřevnatý oddenek, dorůstá až dvou metrů a kvete od července do září. Květy mají cca 10 cm v průměru.
  • Třapatka zářivá, terčovka (Rudbeckia fulgida) - je o něco nižší – 70 až 110 centimetrů, zato je její trs velmi pevný a na rozdíl od jiných odrůd se nevylamuje, kvete od srpna do září sytě žlutými květy s kulovitě vypouklým hnědým středem (terčem), kterým květina vábí motýly a jiný hmyz k opylení.
  • Třapatka trojlaločná (Rudbeckia triloba) dorůstá až 150 centimetrů, bohatě se větví a kvete drobnějšími zářivě žlutými květy.

Rostliny upřednostňují slunné stanoviště, chráněné před poledním úpalem, ale snesou i lehký stín. Na půdu náročné nejsou, nejlépe se jim však bude dařit v zahradní zemině s dostatkem humusu a přiměřené vláhy. Vysazujeme je do květinových záhonů nebo i jako solitéry buď na podzim, nebo na jaře, a to na vzdálenost asi půl metru. Krátce po výsadbě a hlavně také při dlouhodobějším suchu je zavlažujeme, jinak to není potřeba. Vodou pokropené listy jsou náchylné k chorobám, zaléváme proto raději ke kořenům. Rostliny může ohrozit padlí a septoriózová skvrnitost. V sezoně je přihnojujeme plným hnojivem.

Rudbekie jsou vhodné do smíšených květinových záhonů, do předzahrádek i jako solitéry. Jsou vhodné k řezu – ve váze dlouho vydrží, i k sušení.

Publikováno dne 2018-10-29 138

Podobné články

Každým rokem kupujete vánoční...

Neopakujete stále do kola tyto chyby?

Ostnatý obří krasavec - Echinokaktus

Vzdáleně může připomínat ježka.

Stálezelené, oslnivě kvetoucí...

Rododendrony, jinak také pěnišníky, vyžadují celoročně vlhkou, nevysychající půdu

Hvězdnice - krásky s rozmanitou škálou barev a tvarů

Léto se pomalu loučí, ale půvabné květiny z početné čeledi hvězdnicovitých nám můžou dělat radost až do zámrazu.

Opomíjené rostliny okrasných zahrad –...

Rozchodníky by si rozhodně zasloužily více pozornosti

Pečujete správně o hortenzie?

Přečtěte si tipy, které by mohli vaší rostlině pomoci, aby oplývala bohatým květenstvím.

Navštívené

Žádné zboží

Menu

Menu