Bonsai – strom v misce (pěstování pokojových a venkovních bonsají)

Bonsai – strom v misce (pěstování pokojových a venkovních bonsají)

Bon znamená miska a sai strom (nebo také sázet). Jedna z definic říká, že bonsaj je miniaturní strom pěstovaný v misce, který je různými bonsajovými technikami tvarován tak, aby navozoval iluzi starého stromu. Umění tvarování stromů pochází původně z Asie. Přestože se spojuje bonsajistické umění spíše s Japonskem, vzniklo původně v Číně a obecná zásada pěstování stromů v nádobách sem byla možná přinesena ještě mnohem dříve z Indie. Bonsaj může vyjadřovat bojovnost, harmonii, bujnost nebo hravost a vypovídat tak i příběh o pěstiteli samotném.

Rozlišujeme pokojové bonsaje a bonsaje venkovní. Za pokojové se považují rostliny ze subtropických a tropických klimatických oblastí. Po celý rok je pěstujeme v bytě, v letních měsících je můžeme umístit na balkon, terasu nebo verandu. Pozor přitom dáváme na náhlý přechod z bytu do venkovních prostor – plné, ostré slunce může listy spálit. Rostliny, které ponecháváme celoročně v bytě, stavíme blízko okna, na místo chráněné před úpalem a průvanem. V zimním období snesou bonsaje spíše méně světla než horký vzduch od topení a studený vzduch od okna. Lehce problematická může být zálivka a to zejména z toho důvodu, že jsou bonsaje pěstovány v mělkých miskách. Rostliny se musí zalévat více či méně pravidelně a až na výjimky vyžadují vlhký substrát, ne však trvale přemokřený. Pokud rostlina z nějakého důvodu shodí listy, musíme tomu po tento čas, přizpůsobit i zálivku. Jestliže bychom ji zalévali pořád stejně nebo dokonce více, mohlo by se stát, že začne uhnívat. Voda na zalévání by neměla být ani příliš studená, protože z ní bonsaj nemůže dobře přijímat vodu. Voda na zálivku by měla mít pokojovou teplotu.

Bonsajím neprospívá v zimě suchý vzduch od ústředního topení, vyhovuje jim vzdušná vlhkost 40 až 50%, která je vhodná i pro člověka. Doporučuje se dát v zimě do místnosti elektrický zvlhčovač vzduchu nebo odpařovací nádoby (vlhkost lze ale zvýšit i sušením prádla na radiátorech). Všem pokojovým bonsajím prospívá tzv. letnění. V květnu nebo nejpozději v červnu provedeme kompletní odlistění (ostříháme všechny listy a ponecháme pouze řapíky). Takto „ošetřenou“ rostlinu vyneseme na plné slunce, rostlina za krátkou dobu znovu obroste a to i ze „spících pupenů“ (nové listy budou menší a bude jich více). Toto můžeme ale provést jen tehdy, pokud je rostlina v dobré kondici a má dostatek světla a tepla. Na „venkovním bytě“ můžeme ponechat rostliny až do podzimních měsíců (září - říjen), pak rostlinu znovu přemístíme na své místo. „Pokojovky“ se mohou řezat, stříhat, zaštipovat, drátovat a někdy i přesazovat v libovolnou roční dobu, nejlépe však v březnu nebo dubnu.

V případě venkovních bonsají je jednou z nejdůležitějších úloh správně zvolené umístění bonsaje. Správný výběr stanoviště zajistí zdravý růst bonsají. Venkovní bonsaje je vhodné umístit na různých policích, lavicích na viditelném, slunném nebo polostinném místě, podle druhu. U některých je nutná zimní ochrana, která se liší podle druhů bonsají a podle toho, jak tuhá je zima.

Bonsaje mají jen velmi omezené množství substrátu, proto je velmi důležité substrát, ve kterém rostou, doplňovat živinami. Abychom u bonsaje udrželi její charakter, musí se tvarovat - jako první se tvaruje kmen, teprve pak až větve. Pro udržení nebo vylepšení tvaru bonsaje je řez a drátování velmi důležité.

Publikováno dne 2018-11-19 644
Tag: Zahrada

Podobné články

Nezapomeňte zazimovat choulostivé rostliny a letněné pokojovky

Zazimujeme-li rostliny pozdě, může je chlad nenávratně poškodit.

Chřestovníček liliový je postrachem královen letních záhonů, lilií

Nekvetli Vám letos lilie? Možná si na nich smlsnul chřestovníček liliový.

Rostliny dobré pro opylovače

Také jste si všimli, že na zahradách ubývá hmyzu?

Sníh – chrání, ale také škodí, co dělat v lednu na zahradě?

Sníh při dopadu na keře či stromy sice vytváří ochrannou vrstvu před mrazem

Navštívené

Žádné zboží

Menu

Menu