×
Co vás zajímá?

Jaké kvetoucí rostliny použít na vánoční dekorace?

Je jich hned několik, ať už ty tradiční, jako např. hvězdník nebo vánoční hvězda, nebo ty méně obvyklé (guzmánie či gerbera…) a zejména Vánoce jsou tím pravým obdobím, kdy se dají sezónní hrnkové rostliny dobře uplatnit při sváteční výzdobě interiéru.

Asi tou nejznámější (už i v našich končinách) je vánoční hvězda (Euphorbia pulcherrima). Na trhu se objevují nejen červené, ale i bílé, růžové, bílo-růžové ale i se zajímavě pokroucenými listeny. Můžete koupit jak malé jednovýhonové, tak i velké košaté rostliny. Vánoční hvězda nesnáší chlad a přeschnutí. Zvláštní péči potřebuje již při převozu domů - zdravé rostliny si nechte v obchodě řádně zabalit, aby se při převozu nenachladily. Umístěte ji na světlé místo s teplotami od 16 do 21°C. Zeminu udržujte stále mírně vlhkou, neměla by zcela vyschnout. Rostliny vyžadují vyšší vzdušnou vlhkost, vhodné je občasné rosení. Občas ji přihnojte.

Máte-li doma chladnější, světlou místnost, pořiďte si k dekoraci bramboříky. Naše babičky je umisťovali často do ložnice. Rostlina kvete od pozdního podzimu do začátku jara. Pestrá je i barevnost jejich květů - sahá od bílé přes červenou až po purpurovou, některé odrůdy mají na okrajích roztřepené, voňavé květy. Koncem jara je možné nechat jejich hlízy vyschnout a odpočívat během letních měsíců. Bramboříky vyžadují nižší teploty a nepřímé slunce. Během kvetení se doporučuje hnojit jednou za 2 týdny tekutým hnojivem. Brambořík zaléváme do misky a odtrhujeme odkvetlé květy i se stonky – prevence proti houbovým chorobám.

Oblíbená květina známá již z dob našich babiček, hojně pěstovaná i v nyní - vánoční kaktus (Schlumbergera). V současnosti jsou však vyšlechtěny odrůdy, které nabízejí velké množství barev a jsou jednodušší na pěstování. Po odkvětu rostlinu slabě přihnojujeme jednou za dva týdny tekutým hnojivem pro kvetoucí rostliny. Je vhodné občasné rosení. Jestliže chceme kaktus pěstovat i v příštím roce, je důležité před požadovanou dobou kvetení nechat rostlinu asi 3 měsíce v chladnu a suchu. Poté rostlinu přemístíme do teplejší místnosti a zvýšíme dávky vody, po odkvětu opět přejdeme na období klidu.

Orchidej můrovec, známá spíše pod latinským názvem Phalenopsis, je nejprodávanější hrnkovou rostlinou posledních let. Pochází z východní Asie a Indie má ráda polostinné a teplé místo po celý rok. V létě jí vyhovuje teplota 25 až 30°C, v noci a v zimě je lepší snížit ji na 18°C, minimum je 14°C. Phalaenopsis je rostlina milující světlo, v létě však vyžaduje přistínění (nejlepší umístění je na východní či západní stranu). V době vegetace, tj. na jaře a v létě musí být zemina stále vlhká, také ho přihnojujeme speciálním hnojivem pro orchideje.

Velmi populární na vánoční dekorace jsou také rychlené cibuloviny. Výběr je široký – od nakvétajících narcisek, modřencůhyacintů nebo tulipánů, po hvězdníky,či konvalinky (ty tedy nepatří k cibulovinám, ale postup jejich rychlení je podobný).

Chcete se v letošním roce odlišit? Vyzkoušejte pokojovky, které nejsou pro vánoce typické, ale vánoční atmosféru navodí také - ve spojení s keramickými obaly a vánoční přízdobou získáte krásné dekorace, jež vydrží déle než jen po období adventu. A jaké použít? Guzmánie, Gerbera hrnková, Primula obconica; z rostlin okrasných listem pak Alocasia, Nephrolepis, pokojový cypřišek (Chamaecyparis macrocarpa), Chlorophytum Green-Orange apod.

Podobné články

Menu

Menu

Menu

Založte si u nás účet a uložte si Vaše oblíbené zboží

Přihlásit se