Rostliny dobré pro opylovače
Také jste si všimli, že na zahradách ubývá hmyzu? V málo pestré krajině, plné monokulturních polí a lesů, nenacházejí dostatek potravy ani úkrytů, škodí jim také používání insekticidů, herbicidů i zakázané, avšak občas stále praktikované, nesmyslné vypalování stařiny a mezí.
Navrhujete-li si zahradu, myslete i na opylovače a na to, jak je do zahrady přilákat:
- pěstovat atraktivní rostliny pro opylovače,
- vyhnout se pěstování plnokvětých forem rostlin, které obvykle nemají nektar/pyl nebo velmi málo a znemožňují opylovačům přístup,
- nepoužívat pesticidy, herbicidy a insekticidy v době, kdy rostliny kvetou,
- podpořit vysévání či vysazování květnatých luk a domácích rostlin,
- postavit hmyzu hotel - do cihel, kulatých či hranatých dřevěných špalků vyvrtejte dírky, v nich se zahnízdí hmyz; tato hnízdiště umístěte do vlastnoručně vyrobené stabilní dřevěné budky opatřené v několika úrovních přihrádkami; nakonec jednotlivá hnízdiště naplňte nejrůznějším materiálem vhodným k hnízdění - větvičkami, rákosím, dřevitou vatou a jinými přírodními materiály
- zahrada by měla kvést od jara do podzimu.
Jaké rostliny by na zahradě neměly chybět?
- Ovocné stromy a keře, na nektar je z nich nejbohatší třešeň, ale i javor či lípa.
- Prvním jarním zdrojem nektaru jsou krokusy a další jarní cibuloviny.
- Nejvýživnější květy rostlin mají pampelišky, slunečnice, jiřinky a podzimní astry.
- Medonosných je většina aromatických bylin - levandule, šalvěj, dobromysl a další.
- Motýly vábí floxy, hrachory, rozchodníky, kopretiny a rudbekie, oman, řebříčky …. Magnetem je okrasný keř komule (Buddleia Davidii).
- Významné jsou i luční květy, kopretiny, chrastavce, kakosty… Část zahrady můžeme místo pracného golfového trávníku věnovat květinové louce, a kosit ji postupně, aby kvetla stále.