První kvítka, která se mnohde derou ze sněhu – je tady čas sněženek a bledulí

První kvítka, která se mnohde derou ze sněhu – je tady čas sněženek a bledulí

Těšit se z nich můžete i na jarních toulkách přírodou, pozor!, netrhat, jsou chráněné, ale radost Vám mohou dělat také někde koutku Vaší zahrady.

Rozkvétá často již v předjaří a její bílé květy se leckde ještě potkávají se sněhem - sněženka podsněžník (Galanthus nivalis). Květy se objevují již od února a vydrží většinou až do dubna. Sněženky dorůstají výšky 10 až 15 cm. Na každém stvolu vykvétá jeden květ, půvabně sklopený dolů zcela nezaměnitelný s jinými rostlinami (se svými třemi delšími, vnějšími okvětními plátky a třemi vnitřními, vykrojenými a zeleně lemovanými). Sněženka není v našich končinách původním druhem, dostala se k nám z Turecka a ze Středomoří. Ve volné přírodě je bohužel již ohroženým druhem, kvůli ztrátě vhodných stanovišť i nadměrnému trhání a plenění cibulek. Stačí však zakoupení několika cibulek a sněženky se časem rozrostou, podobně jako další, nešlechtěné jarní cibuloviny. Po několika letech trsy můžete vyjmout ze země, opatrně rozdělit a rozsadit, nejlépe v době květu či ihned po odkvětu. Množí se i samovýsevem drobných semen, které rozšiřují např. mravenci. Dařit se jim bude v polostínu a ve stále mírně vlhké půdě bohaté na humus. Ideálně doplní podrost pod stromy a keři, především listnatými, které na jaře propouštějí dostatek světla.

Sněhobílé, baňaté zvonkovité koruny zdobené žlutozelenými skvrnkami na okrajích mají bledule jarní (Leucojm vernum). Podobně jako u sněženek se i jejich květy objevují již od února a pokračují až do dubna. Ve volné přírodě bledulkových údolí ubývá, patří také mezi chráněné a ohrožené druhy (za její úbytek nesou vinu neuvážené meliorace, znečištění krajiny přemírou hnojiv a herbicidů užívaných v zemědělství. Stvoly mohou být 10 až 30 cm vysoké. Pěstovat můžete i bleduli letní (Leucojum aestivum), oproti své příbuzné, má květy menší, které jsou na velmi vysokém stonku seskupeny do okolíku. Stonek nese tři až sedm kvítků. Kvete obvykle v dubnu až květnu. Pro bledulky je nezbytná vlhká, kyprá a výživná půda, nejlépe podmáčená, snášejí i téměř trvalé zamokření. Ideální je pro ně polostín až stín, nejlépe podobně jako v přírodě pod listnatými stromy. Cibulky sázíme do hloubky 7-10 cm. Za vhodných podmínek se snadno množí dceřinými cibulkami i semeny z tobolek, jež uzrají z každého květu.

Náš tip:
Zajeďte se podívat na bledulkové porosty např. do údolí říčky Vošmendy blízko Vysokého nad Jizerou, do rokle Peklo u České Lípy k Robečskému potoku, lužního Písteckého lesa, kterým protéká řeka Ohře (poblíž obce Břežany), nebo do rezervace v údolí Chlévského potoka u vsi Chlébský na Vysočině.

Publikováno dne 2019-02-07 111
Tag: cibuloviny

Podobné články

Jeho květy zdobí zahradu již...

Patří mezi vděčné a nenáročné jarní květiny

Vznešená ozdoba jarních záhonů i kytic - tulipány, jak je pěstovat?

Květy nejrůznějších tvarů a barev, až oči přecházejí

Nejkrásnější jarní cibuloviny -...

Krokusy patří k nejkrásnějším a nejoblíbenějším rostlinám

Rychlení hyacintů v domácích...

Toužíte-li po květech rychlených hyacintů, máte dvojí možnost

Jarní cibuloviny sázíme teď, na podzim

Některé favoritky Vám blíže představíme.

Nezaměňujte hvězdník a amarylis, není to totéž

Poznejte rozdíl mezi hvězdníkem a amarylis...

Navštívené

Žádné zboží

Menu

Menu