×
Klikněte pro zobrazení více produktů
Bohužel jsme nic nenašli :-( Zkuste prosím upravit hledaný výraz.
Co vás zajímá?

První kvítka, která se mnohde derou ze sněhu – je tady čas sněženek a bledulí

Těšit se z nich můžete i na jarních toulkách přírodou. Ale pozor! Netrhat, jsou chráněné, ale radost vám samozřejmě mohou dělat také někde v koutku vaší zahrádky.

Rozkvétá často již v předjaří a její bílé květy se leckde ještě potkávají se sněhem - sněženka podsněžník (Galanthus nivalis). Květy se objevují již od února a vydrží většinou až do dubna. Sněženky dorůstají výšky 10 až 15 cm. Na každém stvolu vykvétá jeden květ, půvabně sklopený dolů a zcela nezaměnitelný s jinými rostlinami (se svými třemi delšími, vnějšími okvětními plátky a třemi vnitřními, vykrojenými a zeleně lemovanými). Sněženka není v našich končinách původním druhem, dostala se k nám totiž z Turecka a ze Středomoří. Ve volné přírodě je bohužel již ohroženým druhem, kvůli ztrátě vhodných stanovišť i nadměrnému trhání a plenění cibulek. Stačí však zakoupení několika cibulek a sněženky se časem rozrostou, podobně jako další, nešlechtěné jarní cibuloviny. Po několika letech trsy můžete vyjmout ze země, opatrně rozdělit a rozsadit, nejlépe v době květu či ihned po odkvětu. Množí se i samovýsevem drobných semen, které rozšiřují např. mravenci. Dařit se jim bude v polostínu a ve stále mírně vlhké půdě bohaté na humus. Ideálně doplní podrost pod stromy a keři, především listnatými, které na jaře propouštějí dostatek světla.

Sněhobílé, baňaté zvonkovité koruny zdobené žlutozelenými skvrnkami na okrajích mají bledule jarní (Leucojm vernum). Podobně jako u sněženek se i jejich květy objevují již od února a pokračují až do dubna. Ve volné přírodě bledulkových údolí ubývá, patří také mezi chráněné a ohrožené druhy (za její úbytek nesou vinu neuvážené meliorace, znečištění krajiny přemírou hnojiv a herbicidů užívaných v zemědělství. Stvoly mohou být 10 až 30 cm vysoké. Pěstovat můžete i bleduli letní (Leucojum aestivum), oproti své příbuzné, má květy menší, které jsou na velmi vysokém stonku seskupeny do okolíku. Stonek nese tři až sedm kvítků. Kvete obvykle v dubnu až květnu. Pro bledulky je nezbytná vlhká, kyprá a výživná půda, nejlépe podmáčená, snášejí i téměř trvalé zamokření. Ideální je pro ně polostín až stín, nejlépe podobně jako v přírodě pod listnatými stromy. Cibulky sázíme do hloubky 7-10 cm. Za vhodných podmínek se snadno množí dceřinými cibulkami i semeny z tobolek, jež uzrají z každého květu.

Náš tip:
Zajeďte se podívat na bledulkové porosty např. do údolí říčky Vošmendy blízko Vysokého nad Jizerou, do rokle Peklo u České Lípy k Robečskému potoku, lužního Písteckého lesa, kterým protéká řeka Ohře (poblíž obce Břežany), nebo do rezervace v údolí Chlévského potoka u vsi Chlébský na Vysočině.

Tag: cibuloviny
Podobné články

Menu

Klikněte pro zobrazení více produktů
Bohužel jsme nic nenašli :-( Zkuste prosím upravit hledaný výraz.

Menu

Klikněte pro zobrazení více produktů
Bohužel jsme nic nenašli :-( Zkuste prosím upravit hledaný výraz.

Menu

Založte si u nás účet a uložte si Vaše oblíbené zboží

Přihlásit se