×
Co vás zajímá?

Existuje velké množství jarních květin. Jak na pěstování hyacintů?

Nevadí-li vám jejich omamná, orientální vůně určitě už máte nakvetlý hyacint zakoupený nebo připravený k rychlení. Kvete po dlouho dobu a hodí se jak na záhon, tak i k rychlení v nádobách. Z jedné cibulky si namnožíte i několik rostlin.

V Evropě je hyacint východní (Hyacinthus orientalis) obdivován již od 17. století, kdy byl poprvé dovezen z Asie a velké oblibě se těší dodnes, vyšlechtěný však do ještě pestřejší palety barev.

Hyacinty potřebují výživnou, lehčí půdu obohacenou vyzrálým kompostem a slunné stanoviště. Cibule sázíme koncem září či v říjnu do hloubky cca 15 cm ve vzdálenostech 10-20 cm od sebe. Na zimu je proti vymrznutí ochrání přikrývka ze suchého listí, slámy, nebo rašeliny - na jaře ji ale včas odstraňte, aby mohly kvést. Vyšší vitalitu rostlin zachováte tak, že cibule po odkvětu a zatažení vyzvednete ze země a budete uchovávat na suchém místě při teplotě kolem 15° v bedničce s rašelinou. Je to sice poněkud pracnější, ale hyacinty se Vám za námahu odvděčí krásnými bohatými květy. Pod odkvětu suchá květenství odstraňte sdrhnutím – rostlina by se tvorbou semen zbytečně vysilovala a vytvořila by kvůli tomu malou cibuli. Rozmnožovat hyacinty právě s pomocí cibule je mnohem snadnější, nežli by tomu bylo ze semen (šlechtěné druhy by navíc mohly ztratit své vlastnosti).

Přirozeně se hyacint rozmnožuje tvorbou malých postranních cibulek, většinou je ale tvoří velmi pomalu, spíše však vůbec. S pomocí malého triku a trochy trpělivosti můžete z jedné cibule vypěstovat několik nových hyacintů:

  • cibuli hyacintu očistěte od substrátu a odstraňte z ní suché vrstvy slupek.
  • do spodní, rozšířené části cibule (podpučí) udělejte dva zářezy – jeden kolmo na druhý tak, aby vzniknul kříž (měly by sahat až do třetiny cibule (tam, kde je nejširší), je-li cibule velká a dobře vyvinutá, můžete ji naříznout i na třikrát).
  • řezné plochy poprašte rozdrceným dřevěným uhlím.
  • naříznutou cibuli hyacintu zasadíme do květináče s navlhčeným substrátem obráceně, než je běžné (podpučím s naříznutým křížem nahoru). Naříznutou část necháme vyčnívat nad substrát.
  • květináč necháme v domě na teplém místě, dokud se nevytvoří malé cibulky. Udržujeme vysokou vzdušnou vlhkost, např. pomocí plastového, perforovaného krytu.
  • malé cibulky budou zralé až v létě, když zaschnou listy kolem mateřské cibule, pak je odeberte, uchovejte v suchu a na podzim je můžete vysadit.
  • takto připravené cibulky budou kvést za dva až tři roky od výsadby, kdy dostatečně dorostou a zesílí.  
Tag: cibuloviny
Podobné články

Menu

Menu

Menu

Založte si u nás účet a uložte si Vaše oblíbené zboží

Přihlásit se