×
Co vás zajímá?

Krokusy svými výrazně zbarvenými květy rozzáří každou zahradu

Krokusy patří k nejkrásnějším a nejoblíbenějším rostlinám, jsou jedněmi z prvních květů jara, často kvetou ještě na sněhu. Botanicky rod Crocus řadíme do čeledi kosatcovitých, zahrnuje na osmdesát původních, botanických druhů a několik desítek kultivarů, jsou to trvalky a patří mezi cibuloviny. Divoké šafrány nalezneme na území téměř celé Evropy (nejvíce ve Středomoří, na Balkánu a v Alpách) a v Malé a Střední Asii.

Krokusy jsou pro většinu typicky jarní rostlinou, kvetoucí od února do dubna, avšak některé druhy kvetou i na podzim (září – listopad). Cibulky krokusů jsou kulovité až zploštělé, listy úzké, trávovité, dlouhé kolem 5–15 cm, většinou s podélnými bílými proužky. U některých kultivarů raší listy zároveň s květy, u jiných se tvoří až po odkvětu. Květy jsou kalichovité, pestře zbarvené, z cibulek vyrůstají na krátkém stonku. Po odkvětu cibulka odumře a rostlina místo ní vytvoří několik malých cibulek dceřiných. Na zimu většina druhů zatahuje. Na zahradě najdou široké uplatnění v různých kompozicích - jsou vhodné jak do menších sesadeb na skalkách, tak pro větší plochy volného trávníku, nebo jako výrazně kontrastní květiny k sesadbám před skupinami okrasných keřů, vysadit je můžeme i do nádob nebo do truhlíků. V květináči zakoupíme také rychlené krokusy, které vykvétají již během ledna, nebo si je můžeme sami narychlit.

Krokusy sázíme na slunné a chráněné stanoviště (snesou sice i polostín, ale v něm hůře nakvétají) se stále vlhkou, avšak velice dobře propustnou a vzdušnou půdou. Skalkové druhy či krokusy pěstované v nádobách by neměly být trvale zastíněné, musíme je sázet na místa nebo do květníku s dobrou drenáží, nejlépe do směsi písku a zahradní zeminy v poměru 2:1, obložené drobným štěrkem. Nádoby musí mít odtokový otvor. Budete-li vysazovat krokusy do trávníku, dbejte na to, aby nebyl přemokřený a zarostlý mechem (v době jejich kvetení trávníky samozřejmě nesekáme). Cibulky krokusů kvetoucí na jaře vysazujeme na podzim do hloubky kolem 6 – 10 cm, rostliny kvetoucí na podzim vysazujeme na jaře.  

Víte, že:
jako koření se využívají pouze sušené blizny druhu šafrán setý (Crocus sativus), kvetoucího na podzim. Je často pěstován i na našich zahradách, kvete fialovými květy v říjnu, existuje ale i bílá forma. Koření je velice vzácné a drahé, využívané již od starověku, a to zejména proto, že sběr blizen je velice pracný a jejich hmotnost je po usušení velice nízká (na kilogram šafránu je třeba sklidit a usušit asi sto tisíc blizen). Používá se k ochucování polévek, omáček i dalších jídel, jimž dodává typickou, sytě žlutou až oranžovožlutou barvu. Dříve se šafrán využíval i v lékařství (sedativa a protikřečové přípravky), dnes už je jeho medicínské využití málo významné.

Tag: cibuloviny
Podobné články

Menu

Menu

Menu

Založte si u nás účet a uložte si Vaše oblíbené zboží

Přihlásit se