Zkusili jste pěstovat meloun, ale nepodařilo se Vám ho sklidit?

Zkusili jste pěstovat meloun, ale nepodařilo se Vám ho sklidit?

Přinášíme vám několik tipů, jak na jeho pěstování a jaké odrůdy pěstovat. Vodní meloun je bohatým zdrojem vitaminu A, B (B1, B2), C, minerálů, jako je železo a vápník, kyseliny listové, jablečné a citronové. Je tak skvělým antioxidantem a poměrně nízkokalorickou potravinou (obsahuje od 15 do 30 kcal na 100g). Melouny jsou vzhledem k obsahu vody silně močopudné a tak je lze využívat při léčení ledvinových potíží, jako jsou například ledvinové kameny. Vláknina obsažená v dužině posiluje stěny střev a podporuje také vylučování stolice.

Melouny vyséváme v dubnu do kelímků nebo jiných sadbovačů, do každého se dají 2 až 3 semínka. Rostlina je během klíčení citlivá na nízké teploty. Sazenice nevysazujeme dříve než 15. května na teplé stanoviště. Dařit se mu bude v lehčí, dobře propustné, humózní půdě dostatečně zásobené živinami. Jak vodní, tak i cukrový meloun, je náročný na teplo, nemá rád kolísání teplot, dlouhé vydatné srážky, ani silný vítr - ve středních a vyšších polohách musíme melouny pěstovat ve skleníku nebo fóliovníku. Při pěstování využijeme černou netkanou textilii nebo fólii, která přitahuje sluneční paprsky a akumuluje teplo. Zralost plodu se pozná podle zasychající stopky a také podle toho, že při poklepání na něj zní dutě. Pozor ale, aby nebyl již přezrálý. V celku lze plod skladovat po několik týdnů, během této doby stále dozrává a mění se jeho chuťové vlastnosti. Jestliže je ochranná slupka porušena, začne docházet k rychlému kažení dužiny, je proto třeba meloun co nejdříve zkonzumovat. Přestože meloun potřebuje k růstu dostatek vláhy, přemokřená půda mu vadí, kořeny nemohou dýchat, což se projevuje žloutnutím listů. Nepravidelným přísunem vody může docházet k praskání plodů. Zejména v době zrání plodů by tedy měla mít rostlina pokud možno stále stejný přísun vody. Zaléváme velkými dávkami vody v delších intervalech. Na prasklých plodech se brzy objeví napadení hnilobou.

Crimson sweet - oblíbená raná odrůda s oválně kulatými plody; plod je světle zelený s tmavozelenými pásky; dužina je zářivě červená, sladké chuti; délka vegetace je 80–85 dnů, hmotnost plodů je až 10 kg; odrůda je teplomilná, vyžaduje dostatek vláhy, vhodné je mulčování půdy fólií.

Granate F1- lahodná hybridní odrůda triploidního melounu; netvoří semena, má pevnou, jasně červenou a velice sladkou dužinu; plody jsou oválné, se zelenou pruhovanou slupkou, v ideálních podmínkách váží 5–7 kg.

Primaorange F1 - raný hybrid s jasně oranžovou dužinou obsahuje velmi málo malých semen; plody kulovitého tvaru dorůstají hmotnosti 2,5–4 kg; pokožka plodů je zelená s tmavými pruhy; je velmi sladký, obsah cukru je 11–12 %.

Primagold F1 - velmi raný hybrid se žlutou dužinou obsahuje velmi málo semen; plod je kulatý, tmavě zelený se světle zeleným žíháním a hmotností kolem 2,5 kg; je velmi sladký, s obsahem cukru 12–13 %.

Sugar baby - velmi raná odrůda vodního melounu s vegetační dobou 75–80 dnů; plody váží 3–5 kg, jsou pevné, s tmavě zelenou proužkovanou pokožkou; dužina je sytě červená, poměrně pevná, velmi sladká.

Publikováno dne 2019-06-19 150

Navštívené

Žádné zboží

Menu

Menu