×
Klikněte pro zobrazení více produktů
Bohužel jsme nic nenašli :-( Zkuste prosím upravit hledaný výraz.
Co vás zajímá?

Srpen v zahradě - zahradnická sezóna ještě nekončí!

Přidat k oblíbeným

V srpnu sklízíme plody svého snažení. Je čas řezu ovocných stromů, péči věnujeme živým plotům, staráme se o rajčata, papriky i květiny, aby déle kvetly a udělaly ještě spoustu parády. Nyní toho můžeme udělat i hodně pro to, aby sklizeň byla v příštím roce ještě lepší, než ta letošní a zahrada vypadala lépe.

Trávník

V letošním suchém létě jsou trávníky spíše ostudou, než chloubou, pokud nevlastníte hlubokou studnu a pravidelně nezavlažujete. Už nyní bychom ale měli trávník začít připravovat na zimu, ačkoliv se zima zdá být ještě daleko. S hnojením pomalu přestáváme v půlce měsíce. Další dávky dusíku by zhoršily podmínky pro přezimování trav. Po skončení teplého a suchého počasí založíme případně nový.

Okrasná zahrada

U květin odstraňujeme odkvetlá květenství, prodloužíme tím dobu kvetení. Dostatečně zaléváme a hnojíme rostliny v nádobách. Vysoké podzimní květiny, jako jsou jiřiny, hvězdnice a další, přivážeme k opoře, aby je nepoškodil vítr. Po odkvětu můžeme dělit a přesazovat trvalky. Letníme-li pokojové rostliny, na konci měsíce je již musíme chránit před nízkými teplotami.

Výsevy zeleniny

Sezóna zeleniny ještě nekončí, i když se to tak může zdát. Stále můžeme vysévat salát, kozlíček polníček, ředkve, ředkvičky, ozimou cibuli a kapustu pro sklizeň v příštím roce. Pro podzimní sklizeň můžeme ještě vysít špenát. Má rád kyprou půdu. V čerstvých lístcích je vysoký obsah kyseliny listové, řada vitaminů a minerálů.

Papriky, rajčata, okurky

V srpnu již seřízneme vrcholky rajčat, které často stále ještě nakvétají, abychom podpořili dozrávání plodů. Pravděpodobně se nevyhneme ošetření rostlin proti plísním a houbovým chorobám (suché hnilobě paprik, plísni okurkové, plísni bramborové u rajčat).

Ostatní práce v zeleninové zahradě

Zalévání Vám asi nemusíme připomínat. Můžeme přihnojit pozdní košťálovou zeleninu. Růst růžičkové kapusty podpoříme seříznutím vrcholu, vytvoří se nové růžičky. Mrkev a pór přikryjeme netkanou textilií, abychom je ochránili před nálety škůdců. Rostliny chráníme proti plžům. Seřízneme bylinky ( tymián, šalvěj, levanduli a další), aby nám znovu obrazily.

Výsadba cibulovin

V obchodech se již začínají objevovat cibuloviny pro podzimní výsadbu. Vysazují se tulipány, sněženky, bledule, šafrány, ocúny, bramboříky a další. Sázíme je jako obruby záhonů, krásně vypadají ve skupinkách, ale i v trávníku, který oživí. Do trávníků sázíme jen časně kvetoucí druhy, aby stihly do první seče trávy zatáhnout. Pozor! Některé cibuloviny jsou prudce jedovaté a nepatří do zahrady s malými dětmi.

Zelené hnojení

Aby nezůstaly záhony prázdné, můžeme vysít "zelené hnojení". Je kvalitní náhradou za hnůj, který každý k dispozici nemá. Jako zelené hnojení dobře poslouží směs hrachu, ovsa a pelušky, či bob nebo svazenka, řepka i hořčice. Těsně po rozkvětu rostliny posečeme a zapravíme do půdy.

Škůdci

Suché srpnové počasí svědčí savým škůdcům - sviluškám, molicím apod. Pokud na rostlinách objevíte drobné pavučinky, nebo drobné bílé mušky vylétávající z rostlin, pokud se okolo nich mihnete, je nejvyšší čas zakročit. Kromě chemických insekticidů lze použít biologické přípravky na bázi lecitinu a řepkového oleje. Po sklizni jablek a slivoní můžeme provést postřik proti obaleči jablečnému, pokud již letos ohrožoval Vaši úrodu.

Podobné články

Menu

Klikněte pro zobrazení více produktů
Bohužel jsme nic nenašli :-( Zkuste prosím upravit hledaný výraz.

Menu

Klikněte pro zobrazení více produktů
Bohužel jsme nic nenašli :-( Zkuste prosím upravit hledaný výraz.

Menu

Založte si u nás účet a uložte si Vaše oblíbené zboží

Přihlásit se