Jaké cibuloviny by vám v zahradě neměly chybět?

Jaké cibuloviny by vám v zahradě neměly chybět?

Obdivujete kvetoucí křehké krokusy, sněženky a bledule, krále cibulovin - tulipány, květy narcisů či nebesky modrých modřenců? Cibuloviny stačí jednou vysadit a krásou svých květů vás mohou těšit několik dalších jar. Na pěstování jsou snadné a efekt přitom ohromující. Cibuloviny kvetoucí na jaře se vysazují od poloviny září a v průběhu října. Včas vysazená cibulka si do zimy vytvoří dostatečně husté kořeny a na jaře pokvete v plné kráse.

Hyacint

Atraktivní květenství a omamná vůně, která může být někomu i nepříjemná. Jsou vhodné na záhon i k rychlení v nádobách. Hyacint východní (Hyacinthus orientalis) byl poprvé dovezen z Asie a v Evropě je obdivován již od 17. století. Dnes je vyšlechtěný do ještě pestré palety barev. Hyacinty patří k náročnějším, citlivým cibulovinám, proto se přípravě půdy i kultivaci musí věnovat maximální péče. Nesnášejí těžké, málo propustné půdy a přímé hnojení hnojem, a to jakýmkoliv. Hyacintům svědčí výživná, lehčí půda před výsadbou obohacená vyzrálým kompostem a slunné stanoviště. Cibule sázíme koncem září či v říjnu do hloubky 15 cm ve vzdálenostech 10-20 cm od sebe. Po výsadbě cibule vydatně zalijeme, a je-li podzim suchý, pak se zálivka po deseti až čtrnácti dnech opakuje. Včasná výsadba a dostatek vláhy na podzim jsou základním předpokladem úspěšného pěstování. Na zimu je přikryjeme nastýlkou ze suchého listí, slámy, nebo rašeliny. Na jaře ji však musíme včas odstranit, aby mohly kvést. Po odkvětu musíme seschlé květy odstranit sdrhnutím, rostlina by se tak tvorbou semen zbytečně vysilovala a vytvořila by kvůli tomu malou cibuli. Cibule hyacintů lze po odkvětu a zatažení listů vyzvednout ze země a uchovávat na suchém místě při teplotě kolem 15° v bedničce s rašelinou. Rostliny si takto zachovávají vyšší vitalitu.

Růžovou barvou zaujme hyacint Anna Marie, Ametyst je vínové barvy, lososový je Gipsy Qeen.

V menších skupinách je vhodný do skalek a trvalkových záhonů, v kombinacích s ostatními jarními cibulovinami; efektní jsou také samostatné větší skupiny v trávníku.


Publikováno dne 2019-09-11 19

Podobné články

Jeho květy zdobí zahradu již...

Patří mezi vděčné a nenáročné jarní květiny

Vznešená ozdoba jarních záhonů i kytic - tulipány, jak je pěstovat?

Květy nejrůznějších tvarů a barev, až oči přecházejí

Nejkrásnější jarní cibuloviny -...

Krokusy patří k nejkrásnějším a nejoblíbenějším rostlinám

Rychlení hyacintů v domácích...

Toužíte-li po květech rychlených hyacintů, máte dvojí možnost

Jarní cibuloviny sázíme teď, na podzim

Některé favoritky Vám blíže představíme.

Navštívené

Žádné zboží

Menu

Menu