Císařský strom přežije i požár. Víte, která rostlina je tak odolná?

Císařský strom přežije i požár. Víte, která rostlina je tak odolná?

Paulovnie plstnatá, jinak také císařský strom, nese svůj název na počest Anny Pavlovny Pomonovové, která byla nizozemskou královnou (ruská kněžna a nejmladší dcera cara Pavla I.). Odtud tedy název čínský císařský strom.

Paulovnie patří do čeledi Paulowniaceae, jako první ji objevili na území jihovýchodní části Číny, kde má dodnes mnohostrannější využití. Vysazuje se však již i v teplejších částech Evropy. V České republice je považována za poměrně vzácnou dřevinu, můžeme si ji prohlédnout např. na zámku Ploskovice, v parku u Domu, nebo třeba v Brně v Biskupském dvoře.

Paulovnie je velmi odolná - je potvrzeno, že celý strom dokáže přežít například požár, má tak silné a regenerující kořeny. Jako jedna z mála, nemusí mít přesný typ půdy, je totiž velmi přizpůsobivá. Půdu navíc obohacuje dusíkem a zabraňuje svými kořeny případné vzniklé erozi. Jejímu růstu a vyvíjení ale zabraňují stíny ostatních stromů. Má spoustu vynikajících vlastností, je rychlerostoucí, s velkými listy a nádhernými zvonkovitými květy.

Kmen paulovnie je rovný, dobře viditelný až do horní poloviny koruny. V horní části koruny větve směřují nahoru, naopak ve střední a dolní části koruny jsou vodorovné. Kůra stromu je poměrně hladká, barvy od šedé do hnědošedé. Listy jsou tvaru oválného až srdčitého, shora matné, temně zelené, pokryté krátkými chloupky, zespodu šedé. Květy jsou velké, zvonkovitého tvaru, barvy světle fialové, uvnitř si můžeme všimnout žlutých proužků. Plody jsou tvaru tobolky, zpočátku zelené, lepkavé, v průběhu dozrávání dřevnatí a mění barvu na šedohnědou a obsahují množství malých semen. Na zimu svoje listy shazuje.

Jestliže se ji rozhodnete pěstovat ze semen, je dobré k tomu využít tzv. jiffy (sadbovací tablety, které přispějí k rychlejšímu procesu klíčení). Paulovnie kvete zjara, v dubnu až v květnu, než vyraší první listy.

V Číně se pěstuje kvůli velmi kvalitnímu dřevu, které je velice lehké a má výborné rezonanční vlastnosti. Používá se tady na výrobu hudebních nástrojů. Díky svým vlastnostem a rychlému růstu masy, i lehkosti sušení, můžeme dřevo použít k energetickému využití a k produkci biomasy. V Číně je tradicí zasadit císařský strom při narození děvčátka; rychle rostoucí strom roste spolu s ní, a když je pak děvče zralé ke vdavkám, strom se porazí a vyrobí se z něj předměty do její výbavy.

Za dobrých podmínek se však paulovnie šíří díky lehkým semenům až agresivně, a je tak plevelným stromem.

Publikováno dne 2020-01-03 163
Tag: Zahrada

Podobné články

Nezapomeňte zazimovat choulostivé rostliny a letněné pokojovky

Zazimujeme-li rostliny pozdě, může je chlad nenávratně poškodit.

Chřestovníček liliový je postrachem královen letních záhonů, lilií

Nekvetli Vám letos lilie? Možná si na nich smlsnul chřestovníček liliový.

Rostliny dobré pro opylovače

Také jste si všimli, že na zahradách ubývá hmyzu?

Sníh – chrání, ale také škodí, co dělat v lednu na zahradě?

Sníh při dopadu na keře či stromy sice vytváří ochrannou vrstvu před mrazem

Přemýšlíte jak rozčlenit zahradu?...

Představení favorizovaných dřevin do nízkých živých plotů dnes zakončíme seznámením s keři kvetoucími a plodícími

Navštívené

Žádné zboží

Menu

Menu