×

Bez zimy nevyklíčí – některá semena nevyklíčí bez přechodu mrazem aneb víte, co je stratifikace a jak na ni?

Vlhko a teplo stačí většině semínek k tomu, aby se probudily ze spánku a okouzlily nás svými listy či květy, některá však musí nejdříve „přemrznout“, jinak klíčit nebudou. Využít k tomu můžete mrazivého počasí nebo lednice či mrazáku.

Jeřáb, šípková růže nebo třeba borovice, jestliže si je přejete vypěstovat ze semene a máte je uložená v teple domova, nevyklíčí. Semena v bedničkách s pískem musí být vystavena zimě. Určitě znáte pohádku o Šípkové Růžence a se semeny některých rostlin je to podobné.

Odborně říkáme, že tato semena jsou dormantní, což znamená, že semeno spí a to i tehdy, když se ocitne v podmínkách ideálních pro klíčení. Je to důmyslná pojistka přírody. V případě semen, která potřebují projít mrazem a chladem (vyžadují tzv. stratifikaci) - je to pojistka proti klíčení před zimou. Na jaře budou mít mnohem totiž větší šanci se ujmout a vyrůst. Když mrzne, semeno neklíčí, ale mráz (nebo dlouhodobý chlad) odbourá látky, které klíčení zabraňují. Sluníčko a jarní vláha ho již probudí.

Která semena se bez stratifikace k životu neprobudí?
Jsou to semena většiny dřevin, které pocházejí z mírného pásu. Například až dva měsíce studené stratifikace vyžadují jeřáb a aronie, alespoň měsíc, a to skutečný mráz, svědčí růžím (semeny má smysl množit především původní, botanické růže). Chladem si musí projít i semena popínavých plaménků, jinanu, jabloně, meruňky, broskvoně, lísky, hlohu, buku, smrku, borovice či vysokohorských skalniček. Obdivuhodný způsob klíčení mají duby - žaludy dovedou bez stratifikace zapustit kořínek, ale nadzemní část rostliny čeká, až žalud projde fází chladu.

Jak správně stratifikovat?
Stačí krabička s mírně vlhkým (nikoli zcela mokrým) pískem, kterou uložíte do ledničky. Některým semenům stačí měsíc, jiná potřebují strávit v chladu téměř půl roku. Pokud si tedy raději předpěstováváte rostliny ze semen sami a nebojíte se experimentovat, časem by vám mohla v lednici zabírat příliš místa, je tedy ideální stratifikovat v zimních měsících a krabičky umístit ven.

Nastavení

Menu

Založte si u nás účet a uložte si Vaše oblíbené zboží

Přihlásit se