×

Jak na mšice ekologicky?

Zkrabacené nebo stočené listy jsou prvními příznaky napadení rostlin mšicemi – pokud list otočíme, na jeho spodní straně většinou nalezneme celé černé kolonie tohoto hmyzu. Tito škůdci způsobují zejména zpomalení růstu napadených rostlin, jejichž listy pokrývá tlustá vrstva lepivé medovice. Tu mají velmi rádi mravenci, včely a mouchy. Máte-li tedy na stromech v zahradě mravence, pak tam pravděpodobně parazitují mšice (je třeba zbavit se i mravenců, kteří si je „hýčkají“).

Rostliny mšice poškozují sáním šťáv a mohou být také přenášeči virových onemocnění, jakými je například kadeřavost brambor, svinutka, mozaika a žloutenka řepy, okurek či květáku a dalších. K přemnožení mšic dochází při vyšších teplotách, zejména v období během března až června. V našich zahradách se vyskytuje více druhů polokřídlých hmyzích škůdců mšic, nejčastěji to jsou mšice maková, mšice zelná, mšice broskvoňová, mšice jabloňová, mšice maliníková, vojtěšková, krušinová, řešetláková, tavolníková a další.

Zabránit většímu výskytu mšic můžeme výsadbou některých rostlin - růže proti mšicím údajně ochráníme výsadbou levandule v její blízkosti, jiné rostliny výsadbou (vysetím) aksamitníků (afrikánů). Mšice dále odpuzují např. lichořeřišnice, pažitka, saturejka, heřmánek nebo povijnice.  Přírodními predátory mšic jsou, např. zlatoočko (Chrysopa vulgaris), parazitická vosička (Aphidius alemani) nebo slunéčko sedmitečné (Coccinela septempunctata). Výskyt slunéček v zahradě podporujte – larvy dokážou za měsíc zlikvidovat víc než tisícovku mšic, a pochutnají si na nich i dospělí jedinci. Účinní likvidátoři jsou také škvoři. Do korun stromů můžete umístit dnem vzhůru obrácené kořenáče s dřevitou vlnou nebo slámou, v nich se škvoři zdržují přes den. Kolonie mšic, kterými se živí, pak napadají po západu slunce.

Doma připravené prostředky pro ekologickou likvidaci
Z dlouhých řapíků rebarbory při její sklizni, nám jako odpad zbude velké množství listů, z nichž připravíme účinný postřik. 1 kg listů reveně nahrubo nasekáme a svaříme v 5 litrech vody, po vychladnutí stříkáme tento neředěný přípravek na listy rostlin i půdu kolem nich, kromě mšic působí tento prostředek i proti housenkám a larvám různých škůdců. Řeřišnici luční, kterou najdeme na louce a jíž se lidově říká slepička, natrháme, trochu posekáme a necháme vylouhovat v pěti litrech vody na slunci celý den a noc, ráno nezředěným nálevem potíráme štětcem shluky mšic krvavých, vyskytujících se převážně na jabloních. Kousavý výluh z kopřiv, který si vyrobíme asi tak z půl kilogramu kopřiv, jež necháme v pěti litrech vody stát celý den na slunci, mšice zaručeně zlikviduje. Druhý den vzniklý výluh zředíme v poměru 1:5 (tedy 25 litry vody), je jedním z nejúčinnějších přírodních prostředků. Výluh přecedíme do postřikovače a stříkáme, kromě mšic působí i proti jiným škůdcům, např. proti molicím. Kopřivy nemusí být nutně čerstvé, můžete použít i sušené, účinek bude stejný. Ale dejte si pozor! - tento druh výluhu nesnášejí luštěniny, jako fazole a hrách!

Rozpuštěním mýdla ve vodě získáme mýdlový roztok, kterým pak postřikujeme napadené rostliny, mýdlo znemožní mšicím dýchat a ty pak rychle hynou. Podobné účinky jako mýdlový roztok má Natura Rock Effect. Jde o přírodní ochranný přípravek, určený k boji proti mšicím, molicím, sviluškám, červci, třásněnkám a také proti americkému padlí. Zvyšuje také odolnost a obranyschopnost rostlin proti škůdcům. Prostředek je účinný proti škůdcům na okrasných rostlinách, bylinkách, paprikách, rajčatech, okurkách, tykvích (cuketách) jádrovinách, peckovinách, jehličnatých dřevinách a chmelu. Natura Rock Effect obsahuje pongamový olej (Pongamia pinnata je opadavý strom původem z Indie) a je vhodný pro ekologické zemědělství, má kontaktní účinek s protipožerovým efektem, účinkuje i na přezimující stádia škůdců – vhodný jako preventivní postřik na jaře (aplikace únor, březen), neškodí užitečným organismům, nehrozí vytvoření rezistence. Výhodou je snadná aplikace.

Podobné zboží
Podobné články

Nastavení

Menu

Založte si u nás účet a uložte si Vaše oblíbené zboží

Přihlásit se