×

Voňavé jaro s květy hyacintu

Až omamná vůně, která je ne každému příjemná, atraktivní květenství, pestrá paleta nádherných barev. Hlavně z těchto důvodů jsou hyacinty nejoblíbenějšími jarními květinami. Vysazené v nádobách mohou navíc dělat radost i v interiéru. Při správné péči Vás budou těšit po celé roky. V Evropě je hyacint východní (Hyacinthus orientalis) obdivován již od 17. století, kdy sem byl dovezen z Asie. Jak tedy na jejich pěstování?

Hyacinty řadíme mezi cibuloviny. Cibule jsou velké, kulovité s bílými nebo fialovými šupinami. Hyacinty dorůstají výšky až 30 centimetrů, mají hladké, lesklé listy a vytvářejí květný stvol s až 20 centimetrů dlouhým válcovitým květenstvím zvonkovitých až nálevkovitých květů různých barev. Barevná škála je opravdu pestrá - od bílé přes žlutou, lososovou, růžovou, modrou až po tmavě černofialovou.

Pro výsadbu cibulovin je nejvhodnější dobou podzim. Cibule vysazujeme koncem září či v říjnu do hloubky 15 až 20 centimetrů ve vzdálenostech 10 až 20 centimetrů od sebe. Nahnilých nebo plesnivých cibulí se bez milosti zbavte. Hyacintům vyhovuje výživná, lehčí půda obohacená vyzrálým kompostem a slunné místo. Vysazujeme-li hyacinty do záhonu, je lepší použít speciální ochranný košík nebo drátěnku. Cibule tak ochráníme před hraboši a navíc je nebudete muset v půdě složitě všechny hledat, až je budete z půdy po zatažení vyjímat.

Cibulky vysazené do květináče nebo truhlíku postavíme na parapet, kde budou mít rostliny dostatek světla. Aby cibulky v zimě nevymrzly, chraňte je přikrývkou ze suchého listí, slámy, nebo rašeliny (na jaře ji však včas odstraňte, aby mohly kvést). Po odkvětu odstraníme seschlé květy sdrhnutím – rostlina by se tvorbou semen zbytečně vysilovala a nevytvořila by se kvůli tomu velká cibule. I když to není nutné, je možné cibule po zatažení listů každoročně vyzvedávat ze země a uchovávat na suchém místě při teplotě kolem 15 °C v bedničce s rašelinou. Je to více práce, ale cibulky si zachovávají vyšší vitalitu.

Co s odkvetlým hyacintem zakoupeným v obchodě? Pokud jste si zakoupili a přinesli domů již nakvetlý hyacint, zřejmě už za tři až pět dnů odkvetl. Určitě ho nevyhazujte, byla by ho škoda. Přestaneme se zálivkou a počkáme - listy zežloutnou a seschnou, cibulka vyzraje a zatáhne se. Pro kvalitní vyzrání umístíme cibulky do chladu a tmy (pokud je cibulka dobře vyzrálá, je na omak pevná), vyjmeme z půdy, očistíme a uskladníme. Stejně postupujeme i u hyacintů pěstovaných v záhonu.

Podobné zboží
Podobné články

Nastavení

Menu

Založte si u nás účet a uložte si Vaše oblíbené zboží

Přihlásit se