×

I na podzim může být zahrada rozkvetlá

Nejen barevná paleta podzimem zbarveného listí může krášlit zahradu. Některé podzimní květiny jsou navíc odolné vůči nízkým mrazíkům a jejich seznam není krátký. Teď je navíc ideální doba na výsadbu či rozsazení trvalek. Rostliny, které Vám představíme, jsou na péči nenáročné.

Asi nejvíce zimě odolná rostlina a také nejznámější je astra (Aster). Astry potřebují dostatek prostoru, bujně se totiž rozrůstají podzemními výběžky. Rozmanitý a velmi početný rod zahrnuje jak botanické druhy, tak množství šlechtěných kříženců s odstíny modrých, růžových, bílých, červených a fialových květů. Alpské astry dorůstají jen do 20 cm, kvetou v červnu a jsou ideální do skalek a nádob na slunném výhřevném stanovišti. Hybridy ´Aster dumosus´ dorůstají výšky 25 až 35 cm a kvetou v září a říjnu. Robustní odrůdy patří do skupiny hybridů ´Aster novi-belgii´ a ´A. novae-angliae´. Dorůstají do výšky 60 až 150 cm a nabízejí se v řadě barevných kultivarů. U aster se na začátku léta doporučuje výhonky zkrátit přibližně o jednu třetinu. Díky tomuto zásahu rostliny zpevní a bohatě se rozvětvují.

Aster dumosus 'Anneke' – výška 25 až 30 cm; květ růžový, kvete IX–X.
Aster dumosus 'Jenny' – syté purpurově vínové květy kontrastují se žlutým středem; ideální jsou pro ni slunná místa a propustné půdy s dostatkem živin; bohatší kvetení podpoří přihnojování tekutým hnojivem a zalévání zejména během suššího období; při zalévání ale dbejte na to, abyste vodu nelili na listy, ale pouze ke kořenům.
Aster dumosus 'Lady in Blue' – široce rostoucí, nízká astra; květy sytě levandulově modré, drobnější; rostlina s tvrdou vzpřímenou lodyhou, v horní polovině chocholičnatě větvenou, drobně, ale hustě olistěnou; listy tmavozelené.
Aster novae-angliae 'Abendsonne' – velkokvětý kultivar robustního vzrůstu; dorůstá do výšky až 150 cm; kvete od září do října světle růžovými velkými květy se žlutým středem s úzkými, ale hustými korunními lupínky; mrazuvzdornost až do -40 °C.
Aster dumosus 'Rosenwichtel' – hvězdnice keříčkovitá; kvete od září do října množstvím sytě růžových květů se žlutým středem.
Aster sedifolius 'Nanus' - dorůstá výšky 40 cm; květy světle fialové ve tvaru hvězdičky, kvete VI–VII; odrůda s zvláštním tvarem květů; slunečné stanoviště s hlinito-písčitou půdou; toleruje i sušší zeminu; mrazuvzdornost do -35 °C.
Aster tongolensis – hvězdnice tongolská – výška kolem 60 cm; v květnu a červnu se objevují květy pastelově fialové až levandulové barvy se zlatožlutým středem (jsou podobné kopretinám); listy jsou podlouhle oválné a zůstávají při zemi; po odkvětu stonky ustřihneme a listy vytvoří pěkný, hustý polštář; miluje slunná místa s dostatkem vlhkosti a téměř jakoukoli zem; pro bohaté kvetení se doporučuje každé 3 roky trs zmladit rozdělením nebo starší rostliny vydatně hnojit na květ; je mrazuvzdorná.
Aster novi-belgii 'Porzellan' – hvězdnice novobelgická 'Porzellan' – hustá, vzpřímená trvalka s větvícími se stonky, které nesou lesklé, kopinaté, tmavě zelené listy; bohaté úbory dvojitých květů v bílé barvě kvetou od září do října; dorůstá výšky až 90 cm; vyžaduje slunné místo, čerstvou a vlhkou půdu s dostatkem živin; kořeny by měly být udržované vlhké a chráněné proti prohřívání; na konci léta pravidelně zaléváme, aby se podpořila tvorba květů; pravidelně ji hnojte hnojivem pro trvalky; na začátku léta sestřihněte nové výhony o polovinu, podpoříte tím kompaktní tvar a bohatší kvetení; po několika letech je potřeba rostlinu zmladit, když začne být řidší nebo méně kvést; je plně mrazuvzdorná.

Podobné zboží
Podobné články

Nastavení

Menu

Založte si u nás účet a uložte si Vaše oblíbené zboží

Přihlásit se