×

Šišák bajkalský, léčivka na mnohé neduhy

Šišák bajkalský pochází původně ze stepní krajiny Dálného východu, z oblastí kolem jezera Bajkal. U nás ho lze dobře pěstovat na zahrádce, získáme tak nejen pěkně vypadající, modře kvetoucí trvalku, ale i léčivku na mnohé neduhy. Používá se k léčbě například na zánětlivá onemocnění, nemoci srdce, vysoký tlak, snižuje horečku atd. Šišák bajkalský (Scutellaria baicalensis) řadíme do čeledi hluchavkovitých a dorůstá do výšky až 40 cm. Lodyhy rostliny jsou bohatě rozvětvené, některé vzpřímené, jiné poléhavé, s vrcholovitým hroznovitým květenstvím, listy jsou jednoduché, kopinaté. Květy mají nápadně modrou barvu a tvar květů hluchavky, tj. dvoupyskou korunu a kalich s přívěskem. Rostliny kvetou od druhé poloviny léta do konce podzimu.

Plody jsou tvrdky šišatého tvaru – odtud také jméno šišák. Mohutný hnědý kořen šišáku po rozříznutí zežloutne. Volně u nás roste asi půl metru vysoký šišák vroubkovaný (S. galericulata L.), který má mírně uklidňující účinky. Mezi ohrožené druhy patří šišák hrálolistý (S. hastifolia L.) vysoký asi 15 až 30 cm; šišák vysoký (S. altissima L.), dorůstá až metrové výšky a kvete od května do července. Léčivé účinky má však pouze šišák bajkalský.

Optimálním stanovištěm je pro něj osluněná sušší kamenitá půda. Pěstujeme ho ze semínek, která vysejeme koncem jara nebo z předpěstovaných sazeniček, ty se zpravidla dobře ujímají. Čerstvě vysázené rostliny potřebují zálivku, později již šišák nevyžaduje téměř žádnou péči, ani ho nemusíme na zimu vyndávat ze země, spolehlivě přezimuje. Sklízíme zejména kořen, alespoň z tříletých rostlin, uklidňující účinky mají ale i listy a lodyhy. Kořen sklízíme ideálně na jaře nebo na podzim nejlépe po ránu (dobře ho umyjeme, podélně rozkrojíme a sušíme při teplotách do 50 °C).

Očištěný kořen můžeme použít přímo k výrobě tinktury – 100 g čerstvého kořene nakrájíme nadrobno a zalijeme litrem alespoň 40% alkoholu, necháme vylouhovat, užíváme po dobu šesti týdnů 3 až 4krát denně 1 lžíci. Listy sušíme při teplotě okolo 40 °C ve slabé vrstvě; skladujeme je v suchu v dobře uzavřených nádobách. Rostlina obsahuje flavonoidy, třísloviny, pryskyřice, organické kyseliny, steroidní saponiny, glykosid skutellarin, kyselinu benzoovou a organické kyseliny, minerální látky, steroly a další. Po maximálně šesti týdnech užívání musíme udělat dvoutýdenní přestávku, před případnou další léčbou, přestože šišák nemá známé vedlejší účinky. Užívání léku se neslučuje s požíváním alkoholu.,

Šišák bajkalský má protivirové účinky a léčí nemoci srdce a cév – srdeční arytmie, vysoký krevní tlak i cholesterol, bolesti srdce, anginu pectoris, aterosklerózu a křečové žíly; záněty, horečky, kašel – záněty v krku, nemoci ledvin, močového měchýře; sedativní účinky – bolesti revmatického původu, revma, revmatoidní artritida; nervové potíže – nervozita, neklid, nespavost, křeče svalů, bolesti hlavy, šum v hlavě, psychický stres; krvácení – silné menstruační krvácení, krvácení z nosu; nádorová onemocnění – zvyšuje obranyschopnost vůči rakovině, potlačuje buněčný růst nádorových buněk; plísňové onemocnění způsobené kvasinkou Candida albicans; alergie – zmírňuje se uvolňování histaminu, preventivně v pylové sezoně; obezitu – napomáhá hubnutí, brání tvorbě nových tukových buněk.

Podobné zboží
Podobné články

Nastavení

Menu

Založte si u nás účet a uložte si Vaše oblíbené zboží

Přihlásit se