×

Gazánie svým vzhledem nezapře příbuzenství s kopretinou

Gazánie i kopretina patří do čeledi hvězdnicovité (Asteraceae). V zemi původu, Africe, se jedná o trvalku, v našich podmínkách se však pěstuje jako letnička. Ohromí barevnou paletou barev, tvarem květů i různorodostí listů. Kvete překrásně jak na záhonku, tak v truhlíku. Rostlinka tvoří přízemní růžicí kopinatých listů a dorůstá maximálně do 30–40 cm, květy mohou být velké i přes 10 cm. Listy bývají lesklé, s bělavým plstěním po jedné nebo po obou stranách, výjimkou není sytě zelená barva stejně jako stříbrná.

Nejpěstovanější odrůdou je gazánie zářivá (Gazania splendenstedy). Na pěstování není vůbec náročná, ale důležitý je výběr stanoviště! Gazánie k růstu potřebuje plné slunce, ve stínu vůbec nekvetou, zálivka by měla být pravidelná, ale ne přílišná, mnohem lépe snášejí vyschnutí než přemokření. Semena vyséváme během března do substrátu vhodného k výsevuSubstrát rosíme pravidelně tak, aby nevyschl. Semínka klíčí dobře a nejsou nijak malinká, nevyséváme je příliš nahusto, ušetříme si tak jedno pikýrování. Přibližně měsíc po výsevu přepícháme rostlinky do malých květináčků a koncem května je už přesazujeme na konečné stanoviště. Sázíme-li do záhonu, vykopeme větší jamku, do které dáme směs zahradní zeminy, humusu a písku tak, abychom dostali propustnou půdu (ideální je poměr 1:1:1). Budeme-li je sázet do květníku, myslíme na drenáž. Rostliny cca jednou za 3 týdny přihnojujeme univerzálními vodorozpustnými hnojivy. Odstraňujeme odkvetlé květy (pravidelně), neumožnily by nakvétání nových poupat, vadnoucí květ opatrně odstřihneme nůžkami těsně u listové růžice.

Rostliny není těžké uchovat do dalšího roku, jestliže máte k dispozici světlý prostor se stálou teplotou minimálně 5 °C a maximálně 10 °C. Rostliny pěstované v nádobách umístíme na vhodné místo tak, jak jsou, ty ze záhonu vyryjeme, podobně jako například jiřiny, jen neoklepáváme přebytečnou zeminu – čím větší bal, tím lépe. Trsy i s hlínou dáme třeba do starých bedýnek na malé množství hoblin, postačí i jen vystlat novinami. Na jaře rostliny přesadíme do nové půdy.

Podobné zboží
Podobné články

Nastavení

Menu

Založte si u nás účet a uložte si Vaše oblíbené zboží

Přihlásit se