×
Klikněte pro zobrazení více produktů
Bohužel jsme nic nenašli :-( Zkuste prosím upravit hledaný výraz.
Co vás zajímá?

Plody rakytníku jsou koncentrátem důležitých vitaminů

Hippophaë rhamnoides je dlouhověký trnitý keř s jemnými šedozelenými listy a zářivě oranžovými vejčitými plody, které jsou na větvích přisedlé a zůstávají na keři dlouho do zimy. Díky nenáročnosti lze snadno pěstovat. Pěstujeme jej nejen jako okrasnou dřevinu, ale hlavně pro jeho nakyslé, ale nesmírně zdravé plody, ze kterých je možné vyrábět léčivé sirupy, oleje, marmelády i kompoty. Jeho původní domovina je v Evropě a severní Číně, dorůstá výšky 2,5 až 4 metry. Trny dlouhé až 8 cm se na tomto opadavém keři vyskytují od třetího roku od výsadby a krátce na to také začíná plodit (jsou však již vyšlechtěny i beztrnné odrůdy).

Květy jsou drobné, nenápadné, žlutě zbarvené. Na rostlině se objevují ještě před rašením, zhruba v březnu. Trny odrazují od sklizně a velmi ji znesnadňují, snadno se totiž zapichují do kůže a špička se vzápětí ulomí, což je poměrně bolestivé, ale údajně léčivé. Nezapomeňte, rakytník je keř dvoudomý, to znamená, že blízko sebe musí být vysazeny samčí i samičí keře. Rakytník na půdu náročný není a navíc odolává i znečištěnému ovzduší. Často ho tak můžeme vidět vysazený podél silnic, dálnic či na rekultivovaných plochách. Vysadíme-li ho do prudkého svahu, svými kořeny ho bude zpevňovat, neboť kořeny jsou hluboko sahající a hodně rozvětvené. Je zaručeně mrazuvzdorný, nenapadají ho houbové choroby ani škůdci, což umožňuje jeho pěstování i v přírodních zahradách. Nepotřebuje pravidelnou závlahu a ani výživu.

Do výsadbové jámy zapravíme dobře rozleželý hnůj nebo kompost a v prvních letech přihnojujeme draselno-fosforečnými hnojivy, avšak nikdy ne dusičnany, které by způsobily špatné vyzrávání dřeva. Později občasné přihnojení či zalití v suchých letech samozřejmě ocení, silněji poroste a bude větší úroda. Rostliny vysazujeme asi dva až tři metry od sebe. Samčí rostliny produkují velké množství pylu, postačí tedy jedna samčí rostlina na zhruba osm samičích. Opylovače vysazujeme ideálně vždy po směru větru.

Plody jsou zralé na konci srpna až v říjnu, podle odrůdy, sklízíme je včas (v přezrálých plodech se snižuje obsah hodnotných látek). Malvičky jsou koncentrátem důležitých vitamínů: C, A, D, E, F, K, P a skupiny B (zejména B1, B2, B6), rutinu, flavonoidů, dále obsahují pektin, silice, třísloviny, organické kyseliny, oleje a minerály a mnoho dalších prospěšných látek. Zásadní je také vysoký obsah alkaloidu hippopheinu, který se v těle přeměňuje na serotonin, hormon důležitý pro celkovou vitalitu, chránící organismus proti depresi i nádorům.

Rakytník tak působí jako biogenní stimulátor, povzbuzuje odolnost proti infekcím, stresu i arterioskleróze. Má příznivé účinky na krevní oběh, pomáhá léčit záněty sliznic dýchacího i trávicího ústrojí, žaludeční vředy, nemoci jater, hemeroidy, Crohnovu chorobu, podrážděné žlučovody; snižuje únavu, zlepšuje stav po mrtvici a infarktu; rakytníkový olej léčí kožní problémy včetně bércových vředů a omrzlin, je používán po nadměrném slunění pro regeneraci kůže a různé kožní defekty včetně regenerace tkání po ozařování.

Podobné články

Menu

Klikněte pro zobrazení více produktů
Bohužel jsme nic nenašli :-( Zkuste prosím upravit hledaný výraz.

Menu

Klikněte pro zobrazení více produktů
Bohužel jsme nic nenašli :-( Zkuste prosím upravit hledaný výraz.

Menu

Založte si u nás účet a uložte si Vaše oblíbené zboží

Přihlásit se