×
Co vás zajímá?

Je sice stále zima, ale ani tak na zahradě nezahálejte

Zimní období je ideální k plánování. Pokud pěstujeme několik let po sobě stejnou plodinu na jednom místě, výnosy trvale klesají, protože se jednostranně vyčerpávají živiny (říká se tomu půdní únava). Opakované pěstování stejného druhu vede také k množení chorob a škůdců. Prostřídáním se těmto jevům vyhneme. Je ideální vést si deník a každý rok si na plánek poznamenávat, co jsme kde pěstovali, a v lednu si udělat náčrtek toho, co kde na jaře vysejeme a vysadíme. Pokud to neděláte, připravujete se tak o část úrody a to je škoda.

Pokud nenapadlo dostatečné množství sněhu, kontrolujeme, zda nejsou porušené přikrývky z listí nebo chvojí nad špenátempórkem či černým kořenem, a pokud ano, opravíme je. A jestliže ani nemrzne, zaléváme stálezelené dřeviny, a to jehličnanylistnáče – na nedostatek vláhy v zimě jsou zvláště choulostivé. Naopak pokud přijde sněhová kalamita, uvolňujeme jehličnany, aby je sníh nepolámal. Sníh ale přináší vláhu nejen zahradním kulturám, ale i lesním dřevinám, z cestiček jej přihazujeme na trávník, ke stromům a keřům. Doplňujeme ptačí krmítka, ptačí opeřenci jsou pomocníci v boji proti škůdcům.

Pokud v zahradě pěstujete ovocné stromy, můžeme začít řezat jádroviny (ale pozor, nikoliv peckoviny), a to i při teplotách mírně pod nulou. Jsou-li větší mrazy, raději s řezem počkáme. Nezapomeňte, mírný řez podporuje růst plodonosného obrostu, silný řez růst dřeva; výhony rostoucí kolmo vzhůru vytvářejí dřevní hmotu, na výhonech odklánějících se do vodorovné polohy se vytvoří plody. Jestliže si roubujete stromy sami, v této době bychom již měli mít uložené rouby ovocných dřevin (jádrovin i peckovin). Prohlédněte zbylé osivo z minulého roku a udělejte si zkoušku klíčivosti. Jak? Na vlhký savý papír odpočítáme 25 (50, 100) semen a dáme je klíčit; vyklíčit by mělo alespoň 80 % osiva, takové je vhodné použít; pokud je klíčivost pod 50 %, vyplatí se zakoupit nové; z 25 semen by mělo vyklíčit alespoň 20.

Brzy začneme s výsevem skalniček, nejlépe na přelomu ledna a února. Opatřete si výsevní misku s průsvitným víkem, kvalitní substrát, hladítko povrchu a případně pomůcku pro vytvoření řádku. Osivo je většinou velmi drobné, proto se musí vysévat téměř na povrch vlhkého substrátu. Misku poté umístíme na okenní parapet, substrát trpělivě zaléváme a čekáme na vyklíčení, které se může protáhnout až na tři týdny.

Podobné články

Menu

Menu

Menu

Založte si u nás účet a uložte si Vaše oblíbené zboží

Přihlásit se