×

Čas pro výsev paprik je tady

Odrůdy jsou vyšlechtěny do mnoha tvarů, barev i využití. Paprika má svůj původ ve Střední Americe a je poměrně náročná na pěstování, zejména na vláhu, teplo a živiny. Její konzumace je však zdraví velmi prospěšná, obsahuje vitamín C, karotenoidy, mastné kyseliny a působí také jako prevence proti kornatění cév. Jestliže nemáte k dispozici zahradu, nevadí, papriky můžete pěstovat v klidu i na balkóně.

Papriky vyséváme od ledna do poloviny února, jejich výsevem začíná zahrádkářská sezóna. Takto brzy je vyséváme z důvodu dlouhé vegetační doby. Paprice je třeba poskytnout velkou péči a ideální podmínky pro vývoj – nesvědčí jí chlad ani výkyvy teplot. Semena můžeme vysévat do perlitu – ten je prostý zárodků plísní a fytopatogenních hub, rostliny zde vytváří bohatý kořenový systém a výsev v podstatě nelze ani přemokřit. Přemokření je totiž nejčastější příčinou neúspěchu při předpěstovávání sazeniček paprikPerlit je ovšem bez živin, na to nezapomínejte, mladé rostlinky tak musíme přepíchat cca 14 dní po výsevu do substrátu pro výsev a množení, optimální jsou sadbovače. V sadbovačích ponecháme rostlinky růst 4–6 týdnů, musíme jim zajistit co nejlepší světelné podmínky, při teplotě alespoň kolem 25 °C, může být i vyšší (papriky milují teplo). Jednou nebo dvakrát je můžeme přihnojit Kristalonem Start.

Poté je přesadíme do květináčů přibližně o rozměrech 7 x 7 cm (asi tak jako kelímek od jogurtu), které naplníme zahradnickým substrátem případně speciálním substrátem na rajčata a papriky. Teplotu stále udržujeme kolem 25 °C a rostlinám dopřejeme maximální světlo. V květináčích papriky zůstávají až do výsadby. Jednou týdně je přihnojujeme hnojivem Kristalon Start. Můžeme je začít již také otužovat, zpočátku nejprve větráním.

Na venkovní stanoviště, ať už do volné půdy nebo do fóliovníku je vysazujeme po půlce května. Na trhu je nespočet nejrůznějších druhů a každým rokem přibývají nové a nové odrůdy. Záleží pouze na vás, které si vyberete. Krom novinek, ale sáhněte i po osvědčené klasice, jen pro jistotu.

Z chilli paprik jsou mezi novinkami např. papričky ´Dragons Breath´, které mají tvar a velikost golfového míčku, ve spodní části pak standardní "prasečí rypáček", který známe od odrůd Trinidad Scorpion Moruga či některých 7 Potů nebo papričky ´Capsicum Rhomboideum´, jež jsou ve zralosti červené, kulatého tvaru a co do velikosti, je lze přirovnat ke kuličce černého pepře (jsou opravdu drobné, svou velikost ovšem kompenzují množstvím), při ideálních podmínkách dokáže kvést a plodit po celý rok. 

K poloraným hybridním odrůdám ideálním pro pěstování ve sklenících či fóliovnících řadíme odrůdy Garnet F1 a Paradise F1 s kvadratickými plody, k výnosným odrůdám patří Demetra F1. Paprika Cynthia F1 má převislé špičaté plody, které jsou určeny pro přímý konzum, Beja F1 je hybridní odrůda vyznačující se trojúhelníkovitými plody s třemi komorami, Beatrix F1 má plody také trojúhelníkové. Silnostěnná paprika vhodná pro pěstování na poli je např. odrůda Sharon F1.

Odrůda Ingrid zaujme především barvou, protože ze zelené přechází do tmavě hnědé, paprika Afrodita je v botanické zralosti žlutá.

Rajčatová paprika Nagykuti je maďarská specialita, která plodí kulaté plody o velikosti 6–7 cm; v průběhu svého růstu se zbarvují ze žluta do červena; plody směřují netradičně směrem nahoru; jsou velice dekorativní i v květináči např. na balkóně. 

Paprika, jež stoprocentně zaujme svou fialovou barvou, to je Oda; jde o nízkou odrůdu vhodnou k rychlení ve skleníku nebo fóliovníku; díky svému kompaktnímu vzrůstu a výšce cca 50 cm se dá také pěstovat ve větším květináči; plodí velice atraktivní fialové plody o délce 6–10 cm a hmotnosti cca 100 g; chuť je sladká, aromatická.

Paprika Sweet Chocolate je raná, velice výnosná odrůda s fialovými (hnědými) plody; nepálí a je velice produktivní po celé léto; tato odrůda vytváří delší (8–10 cm) hranaté plody, které se zbarvují od zelené barvy až do čokoládovo-fialové; díky svému kompaktnímu vzrůstu a výšce cca 50 cm se dá pěstovat také ve větším květináči

Podobné zboží
Podobné články

Nastavení

Menu

Založte si u nás účet a uložte si Vaše oblíbené zboží

Přihlásit se