×

Nezapomněli jste na výsev petúnií?

Pěstujete-li petúnie ze semen, čas na výsev osiva nastává už v polovině ledna, aby se sazeničky stačily řádně vyvinout. Pokud jste tak dosud neučinili, s výsevem již déle neotálejte. Na výsadbu ven si ještě počkáte, jsou velice citlivé i na sebemenší přízemní mrazík, ale zato Vám pak pokvetou velmi brzy a budete se moc pyšnit rozkvetlými okny.

Semínka petúnií jsou velmi drobná, proto se prodávají obalená v kaolínu (tzv. peletky). Vysejte je na povrch lehkého substrátu a jemně přitlačte, nezasypávejte je však. V prvních dnech povrch substrátu několikrát denně důkladně roste rozprašovačem na květiny. Substrát s peletkami nesmí proschnout, potřebují dostatek vláhy, aby praskly a semeno uvolnily. Pak stačí substrát udržovat přiměřeně vlhký, ne přemokřený – to by mohlo podpořit v růstu plísně. V období klíčení petúnie vyžadují teploty nad 20 °C. Postavíme je tedy nad topení, nebo na vyhřívací elektrickou dečku, pokud nemáte v místnosti dostatečně vysokou teplotu ve dne i v noci. V prvním týdnu jim zajistíme i 100% vzdušnou vlhkost plastovým krytem nebo fólií. Po vyklíčení, je třeba petúniím i větrat, jinak budou rostlinky náchylné k nemoci zvané padání klíčních rostlin. 

V dubnu středně vzrostlé rostlinky přepikýrujte do květináčků a teplotu udržujte nad 15 °C.  Zaléváme přiměřeně, aby krčky nebyly napadeny padáním klíčních rostlin (v případě nutnosti použijte Polyversum). Aby petúnie vykvetly, potřebují dlouhý den, který trvá aspoň třináct hodin, při nesplnění této podmínky nakvétají později. Ven je umístíme po polovině května, po „zmrzlých“. Potřebují dostatečně teplé místo se slunečním svitem, ale musí být chráněné před deštěm, dobře větrané. Tam, kde rostliny bičuje déšť, dochází k jejich poškození a hnilobě kořenů, na málo větraných místech je zase vyšší riziko napadení plísní šedou. Jednou za týden je hnojíme kvalitním vícesložkovým hnojivem s vyšším obsahem vápníku a železa pro dobrý růst a dostatek květů.

Na slunečném stanovišti zaléváme jednou za dva dny nebo podle potřeby, tam, kde je stín, je třeba zalévat s rozvahou, aby nedošlo k přelití a následné hnilobě kořenů. Petúnie jsou značně odolné proti suchu, pokud je pěstujete v záhonech. Jiné to je při pěstování v nádobách – delší období sucha jim zde velmi škodí ještě spolu s přímým slunečním zářením, které dokáže na suchých rostlinách napáchat velké škody.

Podobné zboží
Podobné články

Nastavení

Menu

Založte si u nás účet a uložte si Vaše oblíbené zboží

Přihlásit se