×

Begonie a jejich pěstování, připravte se na výsadbu hlíz

Rod Begonia zahrnuje okolo 750 druhů vesměs pocházejících z tropických a subtropických částí světa. Původní druhy pocházejí z oblasti And a přezimují jako hlízy. Dnešní sortiment begónií je opravdu bohatý.

Péči o tuto rostlinu zvládne každý

Begónie dělíme na vzpřímené, polopřevislé a převislé. Zvlášť působivé jsou tzv. girlandové, neboť jejich dlouhé, dolů visící výhony s úzkými drobnými listy jsou doslova obaleny až 10 cm velkými květy, které jsou poloplné.

Hlízy begónií vysazujeme v únoru či březnu. Před výsadbou je doporučeno je několik hodin máčet ve vlažné vodě. Hlízy nechejte naklíčit v tmavé místnosti s teplotou 15–20 °C. Poté je zasadíme do truhlíku nebo květináče s rašelinou ve vzdálenosti asi 15 cm od sebe. Hlízu do substrátu zamáčkněte takovým způsobem, aby byla v dolíku, ale vrcholek aby lehce vyčníval.

Na dno nádoby umístíme dostatečnou drenáž, aby půda nebyla přemokřená a nedocházelo k zahnívání kořenů. Dokud rostliny nevyraší, nepotřebují přílišné světlo, ale prospívá jim vyšší vzdušná vlhkost. Substrát udržujeme stále vlhký. Za těchto podmínek se rostliny nechávají až do doby, kdy mají min. 4 pravé listy, což je známka toho, že jsou výborně prokořeněné.

Čas na venkovní výsadbu

Na venkovní stanoviště rostliny umístíme až koncem května, tj. po zmrzlých, kdy nehrozí ranní mrazy. Ideální stanoviště je polostinné nebo stinné, chráněné před větrem. Půda by měla být kyprá, humózní, mírně kyselá. Udržujeme ji stále vlhkou. Rostliny pravidelně přihnojujeme od jara do léta hnojivem podporujícím kvetení. Hnojení omezíme až koncem léta, kdy je potřeba begónie připravit na přezimování.

„Tyto nenároční krásky jsou asi nejoblíbenější jarní cibulovinou vůbec. Pěstují se s oblibou v truhlících za oknem či ve venkovních záhonech.“

Před příchodem prvních mrazíků se hlízy vyjmou ze země, očistí a nechají zaschnout. Vyčkat můžete až do druhé poloviny října, hlízy ještě značně narostou. Uchovávají se v nádobě s vlhkou rašelinou či pilinami, anebo je zabalte do novin a uložte do krabice do chladné místnosti s teplotou okolo 6 °C. Teplota v místnosti, kde uskladníte hlízy, nesmí klesnout pod 2 ºC. V důsledku dlouhotrvajících dešťů bývají begonie napadány padlím a plísní. V tomto případě je nutné listy okamžitě odstranit.

Podobné zboží
Podobné články

Nastavení

Menu

Založte si u nás účet a uložte si Vaše oblíbené zboží

Přihlásit se