×
Klikněte pro zobrazení více produktů
Bohužel jsme nic nenašli :-( Zkuste prosím upravit hledaný výraz.
Co vás zajímá?

Jedna z prvních jarních zelenin - kedlubna

Spolu s ředkvičkami a salátem patří kedlubny k první jarní zelenině. Lze je ale prakticky sklízet po celou sezonu – je vyšlechtěna řada odrůd, které je možné pěstovat i v létě a na podzim. Kedlubna patří mezi košťálové zeleniny. Pěstuje se pro nadzemní zdužnatělou stonkovou hlízu nejčastěji světle či tmavě zelené barvy, ale existují i kultivary fialové.

Na pěstování kedluben se připravíme již na podzim. Záhon vyhnojíme dobře rozloženým kompostem. Kedlubnám se bude dařit ve středně těžké, snadno záhřevné půdě bohaté na humus a živiny, nejlépe s neutrální nebo slabě alkalickou reakcí. Stanoviště by mělo mít vlhčí klima. Rané odrůdy je vždy lépe předpěstovat. S výsevy začínáme v únoru do poloteplého pařeniště. Po vyklíčení je přepícháme do sadbovačů. Předpěstování v bytě není vhodné, je zde příliš teplo. Na stanoviště vysazujeme vždy jen silné a zdravé sazenice. Aby sazenice vyrostly rychle bez přerušení, je třeba zajistit jim rovnoměrné zavlažovaní. Pravidelně je zaléváme střední dávkou vody, odplevelujeme a okopáváme. Za sucha hlízy dřevnatí a po větším zalití praskají. Pravidelná zálivka je proto velmi důležitá. Kedlubny sklízíme probírkou. Doba sklizně trvá 2 – 3 týdny. Pozdní odrůdy je možné skladovat při teplotě 0°C a při 90 – 95% vzdušné vlhkosti.

Rané odrůdy

Délka vegetace je 80 až 110 dní, semena vyséváme v únoru. V polovině dubna je pak vysazujeme ven nebo do skleníku či fóliovníku do sponu 25 x 25 cm. Je vhodné sadbu chránit netkanou textilií.

Letní odrůdy

Délka vegetace je 100 až 140 dní, semena vyséváme v březnu či dubnu, v první polovině května je vysazujeme na stanoviště ve sponu 25 x 25 cm.

Pozdní odrůdy

Vegetační doba je 130 až 170 dní, vysévají se od přelomu dubna a května do poloviny srpna do sponu 40 x 30 cm. Odrůdu Gigant je možné vysazovat ve sponu 50 x 50 cm již v květnu. Snese mráz až do -12°C.

Po vyklíčení mohou rostlinky „padat“ kvůli napadení houbovými chorobami. Tomu lze zabránit mořenou sadbou, řídkým výsevem a pravidelným větráním. Ze škůdců je pro kedlubny nejnebezpečnější krytonosec, který u rostlin vykusuje srdéčko – rostliny následně nerostou, bulvy jsou malé, deformované nebo pukají. Podobné poškození způsobuje také plodomorka, která poškozuje vzrůstné vrcholy rostlin. Dřepčíci vykusují listy, rostliny ale ohrožují jen při velikém napadení nebo při poškození hodně mladých rostlin. Napadení škůdci je třeba se bránit insekticidními postřiky nebo pečlivým překrytím sadby netkanou textilií.

Tag: kedluben

Menu

Klikněte pro zobrazení více produktů
Bohužel jsme nic nenašli :-( Zkuste prosím upravit hledaný výraz.

Menu

Klikněte pro zobrazení více produktů
Bohužel jsme nic nenašli :-( Zkuste prosím upravit hledaný výraz.

Menu

Založte si u nás účet a uložte si Vaše oblíbené zboží

Přihlásit se