×
Klikněte pro zobrazení více produktů
Bohužel jsme nic nenašli :-( Zkuste prosím upravit hledaný výraz.
Co vás zajímá?

Liány, které zakryjí nevzhledná místa v zahradě

Mohou šplhat po zídkách, plotech či pergolách, nebo jim musíte vystavět dostatečnou oporu. Kontejnerované sazenice lze vysazovat během celé vegetační sezóny. Břečťan, přísavník, zimolez, plamének, chmel a další, jestliže o pořízení nějaké popínavky přemýšlíte, seznamte se.

V první řadě vyberte rostliny, které se hodí právě pro podmínky vaší zahrady, informujte se na rychlost růstu a celkový vzrůst a nároky vámi vybraného druhu popínavky. Pak už jen vybrat zdravé vzrostlé sazenice.

Při pořizování rostlin vycházejte z rozměrů konstrukce a vitality popínavé rostliny. Liány musí vydržet vystavení větru a mrazu. Pamatujte také na údržbu, neměly by narůstat příliš bujně, abychom je nemuseli moc často stříhat. Vybírat lze i z popínavých jednoletek, jako jsou hrachor, fazol šarlatový, povijnice nachová, každý rok tak může být výsadba jiná. Některé kultivary plaménku se na jaře hluboko sestřihávají.

Mezi těmi, které vyžadují oporu, aby se mohly kolem ní ovíjet, řadíme hrachor vonný (Lathyrus odoratus), svlačec trojbarvý (Convolvus tricolor), povijnice nachovou (Ipomoea purpurea), černookou Zuzanu (Thunbergia alata). Jsou všechny nenáročné, rychle rostoucí, obvykle vyžadují slunné stanoviště, dostatečnou zálivku a občasné přihnojení. Velmi snadno si je můžete namnožit semeny pro výsadbu v další sezóně.

Pro robustnější konstrukce se hodí např. pnoucí růže - Rosa ‘Compassion’; R. ‘Lady Hillingdon’; R. ‘Madame Alfred Carrière’; R. ‘Maigold’; R. ‘Mermaid’; R. ‘New Dawn’; R. ‘Paul’s Lemon Pillar’; R. ‘Wedding Day’; R. filipes ‘Kiftsgate’; R. mulliganii, plaménky - Clematis x durandii;. C. ‘Ernest Markham’; C. ‘Etoile Rose’; C. flammula; C. ‘Huldine’; C. x jackmanii; C. rehderiana; C. viticella, břečťany - Hedera helix ‘Buttercup’; H. helix ‘Goldheart’; H. helix ‘Ivalace’, zimolezyLonicera x brownii ‘Dropmore Scarlet’; L. japonica ‘Halliana’; L. splendida; L. tragophylla. Z dalších druhů je vhodný např. Abutilon megapotamicum, Akebia quinata, Campsis radicans, Cobaea scandens, Jasminum officinale, Lathyrus latifolius, Passiflora caerulea, Solanum jasminoides, Wisteria floribunda.

Pěstovat se dají i popínavky s jedlými plody, jako je třeba klanopraška čínská (Schizandra chinensis). Aby se klanoprašce dobře dařilo, je třeba zajistit jí zejména kyselou půdu a polostinné stanoviště. Za příznivých podmínek u nás dorůstá do výšky okolo tří metrů. V průběhu podzimu provedeme zmlazení starších rostlin klanoprašky, mladé rostliny ořezávat nepotřebují. V průběhu března a dubna rostliny přihnojíme. Od poloviny srpna na rostlině dozrávají plody, které jsou velmi podobné bobulím červeného rybízu. Další užitkovou liánou je kiwi. Existuje ve dvou variantách – dvoudomé a samosprašné. Pokud si pořídíme odrůdu samosprašnou, stačí nám jedna rostlina, pokud dvoudomou, musíme mít samčí a samičí rostlinu. Kiwi potřebuje slunné stanoviště, nejlépe na jižní straně, např. u stěny domu, protože je popínavé, dá se pěstovat ve stěnách jako vinná réva. Půda by měla být kvalitní, propustná, s dostatkem vápníku, draslíku a hořčíku. Jestliže půda nevyhovuje, můžeme použít přihnojování – hodí se např. ledek s vápencem. Během vegetace potřebuje kiwi pravidelnou zálivku a hnojení. Kiwi je možné tvarovat a dokonce je to žádoucí, aby se nám nevytvořila změť větví. Jednotlivé šlahouny se dají dobře vyvazovat. Plodí až třetím rokem.

Podobné články

Menu

Klikněte pro zobrazení více produktů
Bohužel jsme nic nenašli :-( Zkuste prosím upravit hledaný výraz.

Menu

Klikněte pro zobrazení více produktů
Bohužel jsme nic nenašli :-( Zkuste prosím upravit hledaný výraz.

Menu