×
Klikněte pro zobrazení více produktů
Bohužel jsme nic nenašli :-( Zkuste prosím upravit hledaný výraz.
PPL Parcelshop
Co vás zajímá?

Plánujeme jarní výsadby - jaké jsou nejoblíbenější jarní trvalky?

Také u vás už první vločky zasypaly zahradu? Teď začíná to správné období plánování nových výsadeb, úprav zahrady.

Až vezmete do ruky papír a tužku, zaměřte se nejen na okrasné keře, ale také na zakomponování jarně kvetoucích trvalek do vašeho zahradního konceptu. V první řadě si ujasněte, na jaké světové strany je zahrada orientovaná a kam (na jaké stanoviště) chcete trvalky vysazovat. Je tam většinu dne stín s vlhkou půdou? Nebo naopak plné slunce, a tedy polední úpal, který ne všem druhům svědčí. Budete výsadbu ladit do jedné barvy, nebo to bude mix, který vám připomene prázdniny u babičky na venkově?

Takovou univerzální jarně kvetoucí trvalkou, která si typ půdy nevybírá a bude se jí dařit na slunci i ve stínu, je pryšec. Pryšce jsou jedněmi z nejrozmanitějších rodů mezi rostlinami. Ve světě jich najdeme přes 2 000 druhů a naleznete mezi nimi jednoletky, trvalky, byliny, keře a dokonce i stromy. Mnoho jich je se sukulentní povahou, někdy jsou i pichlavé, jindy bez trnů. Dorůstají výšek od 10 do 90 cm a pěstují se jako zahradní i pokojové rostliny. V historii lidového léčitelství byly užívány jako účinná projímadla.

Na suchou skalku na slunci doporučujeme vysadit tařičku, která vám zajistí záplavu barevných kvítků na zelených polštářích. Barevná škála je široká, vybírat můžete od růžové, přes fialovou a kombinovat s bílou. Oblíbenou stálicí pro skalky je koniklec a lomikámen.

Slunečný záhon s lehkým přistíněním bude vhodný pro plamenky (Phlox). Jde o trvalku našich babiček, jež zažívá velký návrat. Bude se jí dařit všude, kde bude mít dostatek světla, promine vám i začátečnické přehmaty, snadno se množí a co víc, nádherně kvete voňavými květy, které přilákají do zahrady včely a motýly. Zkombinovat je můžete s romantickými sasankami a zvonky.

Zvonky si do zahrad našly cestu již ve středověku, kdy se původní planě rostoucí druhy začaly pěstovat jako kulturní rostliny, a později pak prošly bouřlivým vývojem, na jehož konci jsou ty nejkrásnější zahradní kultivary. Jsou nenáročné na pěstování, bohatě kvetou (u některých druhů až do září), a mají schopnost přizpůsobit se každému prostředí. Na vhodném stanovišti většinou netrpí žádnými chorobami, ani škůdci. Jen pozor na plže – ti dovedou především mladé sazenice zlikvidovat během několika hodin. Podsadit je můžete barevnými prvosenkami.

A co na vlhký záhon v polostínu nebo úplném stínu? Jako první vás na jaře mohou přivítat čemeřice. Nehodí se však na zahrady, kde všechno ochutnávají menší děti, protože jsou většinou jedovaté. Velkou ovšem dělají včelkám, protože jim poskytují spoustu pylu. Dařit s jim bude pod korunami listnáčů nebo jako spodní patro pod keři, uplatní se i v balkonových truhlících nebo jako okrasné lemování podél chodníků. Kolem nich mohou po celý rok růst zajímavě barevné listy dlužich (také známé jako heuchery). Jejich listy mají tolik barev, kolik si jich jen dovedete představit. Většina kultivarů je ozdobná listem dlouho do zimy, některé dokonce až do jara. Máte-li rádi lesní atmosféru, tak je doplňte méně známým zběhovcem, dymnivkou nebo mitrovničkou a v neposlední řadě plicníkem, modré odstíny podtrhne pomněnkovec.

Menu

Klikněte pro zobrazení více produktů
Bohužel jsme nic nenašli :-( Zkuste prosím upravit hledaný výraz.

Menu

Klikněte pro zobrazení více produktů
Bohužel jsme nic nenašli :-( Zkuste prosím upravit hledaný výraz.

Menu

Založte si u nás účet a uložte si Vaše oblíbené zboží

Přihlásit se