×
Klikněte pro zobrazení více produktů
Bohužel jsme nic nenašli :-( Zkuste prosím upravit hledaný výraz.
PPL Parcelshop
Co vás zajímá?

Jak na pěstování tulipánů, abyste měli krásné květy?

Tulipán řadíme do čeledi liliovitých, ve které najdeme nejvíce zástupců cibulovin na jaře kvetoucích. Původem je z Malé a Střední Asie, do Evropy se dostal v 16. století při rozmachu objevitelských cest a lodní dopravy. Hitem se staly již v sedmnáctém století zejména v Holandsku. V současnosti se na světě pěstuje cca 3 500 odrůd.

Cibuli tulipánu tvoří 4–6 suknic, na spodní části podpučí se nachází kořeny a po odkvětu se zde vytvoří dceřiné cibulky, jimiž se rozmnožuje. Matečná cibule každoročně odumírá. Jednotlivé odrůdy mohou dorůstat i do výšky 70 cm.

Stanoviště pro výsadbu vybereme slunné a s propustnou půdou. Nejvhodnějším časem pro výsadbu je doba, kdy teplota půdy klesá pod 10 °C. Cibule vysazujeme do sponu minimálně 11–12 cm, aby nedocházelo k vzájemné konkurenci, což by se projevilo na tvaru květů a pevnosti stonků. U nás to bývá koncem října. Vysazujeme do takové hloubky, aby po slehnutí země byla nad špičkou cibule vrstva půdy cca 8–12 cm. Před ohryzem škůdci cibule ochráníme vysazením do drátěných nebo plastových košíků.

Pokud na jaře tulipány pouze vyrážejí listy, ale nekvetou, je v půdě málo živin, nebo se vyčerpaly brzkým nástupem jara a vyšších teplot. Ve výsadbě je vhodná kombinace s modřenci, sasankami a ladoňkami. Botanické odrůdy tulipánů doplní pěkně pomněnky a kakosty. Zeleného kontrastu na záhoně docílíme dosadbami bohyšky a okrasnými trávami.

Po odkvětu ihned ostříháme zežloutlé květy. Pokud možno ještě před tím, než se začnou vytvářet plody. Tvorba plodů vyčerpá cibuli natolik, že po dozrání semen v tobolce cibule v zemi odumře. Po ostříhání vydatně přihnojíme. Tak do sebe cibule dostane dostatečné množství živin potřebných pro klidové stadium a kvetení v následující sezóně. Ze země je vyjmeme až po úplném zatažení listů. V období vegetačního klidu je uskladňujeme např. v bedýnkách na suchém tmavém místě.

Odrůdy zahradních tulipánů dělíme na 11 pěstitelských skupinJednoduché rané tulipány jsou nízké a kvetou brzy na jaře. Plné rané tulipány nízké odrůdy kvetoucí brzy na jaře, květy jsou nepravidelné, plné a vyrůstají na silných stoncích. Mendelovy tulipány mají pevné stonky a hodí se k řezu. Triumph tulipány vznikly křížením jednoduchých raných a jednoduchých pozdních odrůd, mají silný pevný stonek a dobře se množí. Darwin hybridy se vyznačují zvlášť mohutným růstem, velkými pěkně tvarovanými květy, které jsou ale méně trvanlivé. Darwinovy tulipány jsou vysoké 50–70 cm, mají velké květy jasných zářivých barev, které se hodí na venkovní výsadby a k řezu. Liliokvěté tulipány mají štíhlé květy s úzkými květními lístky zahnutými nazpět. Jednoduché pozdní tulipány kvetou v druhé polovině května a vyznačují se dlouhým štíhlým květem. Rembrandtovy tulipány jsou dvoubarevné odrůdy, které mají na světlém podkladě tmavé skvrny. Papouškovité tulipány mají okvětní lístky třepenité nebo stříhané, barva květů nebývá čistá. Plné pozdní tulipány kvetou později než plné rané, jsou většinou vyšší s hodí se k řezu.

Podobné články

Menu

Klikněte pro zobrazení více produktů
Bohužel jsme nic nenašli :-( Zkuste prosím upravit hledaný výraz.

Menu

Klikněte pro zobrazení více produktů
Bohužel jsme nic nenašli :-( Zkuste prosím upravit hledaný výraz.

Menu