×
Co vás zajímá?

Jak na pěstování tulipánů, abyste měli krásné květy? Vše důležité, rady a tipy

Tulipán řadíme do čeledi liliovitých, ve které najdeme nejvíce zástupců cibulovin na jaře kvetoucích. Původem je z Malé a Střední Asie. Do Evropy se dostal v 16. století při rozmachu objevitelských cest a lodní dopravy. Hitem se staly již v sedmnáctém století zejména v Holandsku. V současnosti se na světě pěstuje cca 3500 odrůd.

Cibuli tulipánu tvoří 4-6 suknic, na spodní části podpučí se nachází kořeny a po odkvětu se zde vytvoří dceřiné cibulky, jimiž se rozmnožuje. Matečná cibule každoročně odumírá. Jednotlivé odrůdy mohou dorůstat i do výšky 70 cm.

Stanoviště pro výsadbu vybereme slunné s půdou propustnou. Nejvhodnějším časem pro výsadbu je doba, kdy teplota půdy klesá pod 10°C. Cibule vysazujeme do sponu minimálně 11 – 12 cm, aby nedocházelo k vzájemné konkurenci, což by se projevilo na tvaru květů a pevnosti stonků. U nás to bývá koncem října. Vysazujeme do takové hloubky, aby po slehnutí země byla nad špičkou cibule vrstva půdy cca 8 – 12 cm. Před ohryzem škůdci cibule ochráníme vysazením do drátěných nebo plastových košíků.

Pokud na jaře tulipány pouze vyrážejí listy, ale nekvetou, je v půdě málo živin, nebo se vyčerpaly brzkým nástupem jara a vyšších teplot. Ve výsadbě je vhodná kombinace s modřenci, sasankami a ladoňkami. Botanické odrůdy tulipánů doplní pěkně pomněnky a kakosty. Zeleného kontrastu na záhoně docílíme dosadbami bohyšky a okrasnými trávami.

Po odkvětu ihned ostříháme zežloutlé květy. Pokud možno ještě před tím, než se začnou vytvářet plody. Tvorba plodů vyčerpá cibuli natolik, že po dozrání semen v tobolce cibule v zemi odumře. Po ostříhání vydatně přihnojíme. Tak do sebe cibule dostane dostatečné množství živin potřebných pro klidové stadium a kvetení v následující sezóně. Ze země je vyjmeme až po úplném zatažení listů. V období vegetačního klidu je uskladňujeme např. v bedýnkách na suchém tmavém místě.

Odrůdy zahradních tulipánů dělíme na 11 pěstitelských skupin:

1. Jednoduché rané tulipány - jsou nízké, kvetou brzy na jaře.

2. Plné rané tulipány - nízké odrůdy kvetoucí brzy na jaře, květy jsou nepravidelné, plné, vyrůstají na silných stoncích.

3. Mendelovy tulipány - mají pevné stonky a hodí se k řezu.

4. Triumph tulipány - vznikly křížením jednoduchých raných a jednoduchých pozdních odrůd, mají silný pevný stonek, dobře se množí.

5. Darwin hybridy - vyznačují se zvlášť mohutným růstem, velkými pěkně tvarovanými květy, které jsou ale méně trvanlivé.

6. Darwinovy tulipány - vysoké 50 – 70 cm bujného vzrůstu, s velkými květy jasných zářivých barev, velmi vhodné na venkovní výsadby a k řezu.

7. Liliokvěté tulipány - se štíhlými květy s úzkými květními lístky zahnutými nazpět.

8. Jednoduché pozdní tulipány - kvetou v druhé polovině května, mají dlouhý štíhlý květ

9. Rembrandtovy tulipány - dvoubarevné odrůdy mají na světlém podkladě tmavé skvrny.

10. Papouškovité tulipány - mají okvětní lístky třepenité nebo stříhané, barva květů nebývá čistá.

11. Plné pozdní tulipány - kvetou později než plné rané, jsou většinou vyšší, hodí se k řezu.

Podobné články

Menu

Menu

Menu

Založte si u nás účet a uložte si Vaše oblíbené zboží

Přihlásit se