×
Klikněte pro zobrazení více produktů
Bohužel jsme nic nenašli :-( Zkuste prosím upravit hledaný výraz.
Co vás zajímá?

Jiřiny, květiny našich babiček

Patří mezi letní i podzimní klasiku. Mnohé pěstitele uchvacují svou nádherou a rozmanitostí květů. Na trhu se objevují stále nové a nové odrůdy, takže výběr je opravdu pestrý. Dlouhá je i doba jejich kvetení. Nakvétají v červenci a květy zničí až první mrazíky. Díky tomu patří již více než 150 let k nejoblíbenějším zahradním květinám. Ale hlízy je nutné na podzim vyrýt ze záhonů a správně zazimovat. Při nevhodném zimování snadno zplesniví, shnijí či naopak seschnou. Za trochu péče se Vám ale v létě odvděčí svými květy.

Jiřinky jsou značně citlivé na mráz, důležitý je tak správný čas výsadby. Pokud jarní mrazíky popálí čerstvě rašící výhonky, růst se na docela dlouhou dobu zastaví. Hlízy z tohoto důvodu sázíme raději až po „zmrzlých“, tedy nejdříve v polovině května. Půdy mají rády propustné, hlinitopísčité, výživné na slunném stanovišti, chráněném před prudkým větrem. Sázíme v rozestupech 50 – 100 cm podle vzrůstnosti druhu a asi 10 – 15 cm hluboko. Od začátku jim poskytneme oporu, kam je budeme postupem času vyvazovat, aby se nepolámaly.

Když výhony dosáhnou 20–30 cm, zachováme 3–4 nejsilnější a ostatní vyštípneme. Podpoříme tak kvetení brzké, bohaté a dlouhodobé, i kvalitu květů. Rostlina by se jinak vysilovala tvorbou listů. Pravidelně odstraňujeme odkvetlé květy. Jestliže chceme využívat jiřinky i k řezu, ponecháme pouze vrcholový květ a postranní poupata vyštípneme. Hnojíme každý týden až do poloviny srpna hnojivy pro zahradní květiny. Rostliny sice kvetou až do prvních mrazíků, ale pozdější hnojení by vedlo k narůstání hlíz i na podzim a ty by před zimou nestačily vyzrát.

Pro sklizeň hlíz je vhodná doba, kdy není půda příliš mokrá, aby se z nich lehce dala odstranit hlína. Ze země je vyjmeme nejlépe rycími vidlemi. Rýčem bychom je mohli poškodit. Hlízy jiřinek jsou křehké a nesmí se s nimi manipulovat silou, protože se snadno poraní a odlomí. Pak je očistíme od zeminy a uložíme na týden nebo dva na místo, které je suché, vzdušné a chráněné před mrazem. Hlízy poté uložíme na chladné místo do směsi rašeliny a písku nebo jenom do písku. Teplota pro přezimování hlíz je mezi 4-6°C. Místnost by měla být vzdušná a dobře větratelná. Čas od času jiřinky přes zimu zkontrolujeme.

Pokud:

hnijí, plesniví: můžeme se pokusit o resuscitaci. Špatnou a poškozenou část hlízy ostrým nožem odkrojíme a místo řezu zasypeme práškem z dřevěného uhlí a místo necháme proschnout. Hlíza by se měla zacelit, místo řezu zaschnout a na jaře normálně růst.

úplně vyschly: můžeme zkusit vodní lázeň z vlažné vody. Za pár hodin je přivede do lepší kondice a potom obyčejně bez problémů zasazeny v zemi vyrostou.

Tag: Jiřiny

Menu

Klikněte pro zobrazení více produktů
Bohužel jsme nic nenašli :-( Zkuste prosím upravit hledaný výraz.

Menu

Klikněte pro zobrazení více produktů
Bohužel jsme nic nenašli :-( Zkuste prosím upravit hledaný výraz.

Menu

Založte si u nás účet a uložte si Vaše oblíbené zboží

Přihlásit se