×
Klikněte pro zobrazení více produktů
Bohužel jsme nic nenašli :-( Zkuste prosím upravit hledaný výraz.
PPL Parcelshop
Co vás zajímá?

Pivoňky můžete vysazovat i na podzim - kvést budou v květnu a červnu

Snadné pěstování jim zaručuje, že je z pozice oblíbených trvalek hned tak nějaká moderní přešlechtěná kytka nesesadí, třebaže kvetou jen 14 dní.

Pivoňky jsou vůbec nejstarší kulturní pěstované rostlinné druhy. Prokazatelně se pěstovaly v asijských zahradách už před rokem 536. Rostliny z čeledi pivoňkovitých čítají až 3000 druhů. Pěstují se po celé severní polokouli, především pak ve Středomoří, na Kavkaze a Číně, nejen pro svou krásu, ale také pro své léčivé účinky. Pěstováním více druhů a odrůd prodloužíme dobu jejich kvetení až na dva měsíce.

Nejčastěji pěstovaným druhem je pivoňka velkokvětá, říká se jí také čínská (Paeonia lactiflora). Na trhu je výběr z řady odrůd lišících se nejen barvou květů, ale i výškou rostliny. Květy se objevují na konci května a v červnu, jsou bohaté, někdy i vícebarevné (nabízejí širokou škálu barev od červené, bílé přes fialovou a růžovou), o velikosti až 15 cm v průměru. Dorůstá do výšky 100 cm.

Mezi prvními, začátkem května, rozkvétá pivoňka úzkolistá, s jemně stříhanými listy a velkými červenými květy. Dorůstá výšky 50 cm, je tedy jedním z nejnižších druhů. Je však méně rozšířená.

Asi v polovině května začíná kvést pivoňka lékařská. Je mohutnější, než výše jmenovaná předchůdkyně, a dorůstá výšky až 80 cm. Květy jsou barvy červené s odstínem do karmínové, můžou být ale i bílé a růžové.

Pivoňky můžeme vysazovat až do pozdního podzimu. Vděčné budou za vlhčí humózní zahradní půdu a slunečné stanoviště. Nevyhovuje jim přesazování, tak stanoviště vybíráme pečlivě. Jde o trvalku, která na vhodném místě s dostatkem prostoru ozdobí zahradu po dlouhá léta. Nesvědčí jim půdy zamokřené, ve stínu málo pokvetou a příliš se vytahují.

Před výsadbou půdu řádně připravíme. Vybrané stanoviště zryjeme do hloubky alespoň 70 cm. Přídavek kompostu nebo hnoje, máte-li k dispozici, také neuškodí. Nově vysazené rostliny bychom měli chránit před mrazy nástýlkou (před zimou je vhodné ještě přidat ještě 10 cm zeminy navíc, můžeme je zakrýt i shrabaným listím či chvojím). Na začátku jara přikrývku se zeminou odstraníme. V dalších letech toto není nutné, pivoňky jsou mrazuvzdorné. V době vegetace je pravidelně hnojíme. Na podzim odstraníme ustřihnutím, zahradními nůžkami, nadzemní části.

Na choroby a škůdce rostliny netrpí. Jsou-li deštivá leta, objevit se může plíseň – botrytida. Napadené části rostliny je nutné ostříhat a spálit. Objevit se může i padlí, které napadá především křížené hybridy, podobně jako rez pivoňková. Na tyto nemoci lze použít fungicidní postřiky.

Tag: Zahrada
Podobné články

Menu

Klikněte pro zobrazení více produktů
Bohužel jsme nic nenašli :-( Zkuste prosím upravit hledaný výraz.

Menu

Klikněte pro zobrazení více produktů
Bohužel jsme nic nenašli :-( Zkuste prosím upravit hledaný výraz.

Menu