1
×
Klikněte pro zobrazení více produktů
Bohužel jsme nic nenašli :-( Zkuste prosím upravit hledaný výraz.
PPL Parcelshop
Co vás zajímá?

Sasanky - atraktivní trvalky našich zahrad

Anemone coronaria L. – sasanku řadíme do rodu Ranunculaceae, neboli pryskyřníkovitých. Rostlina dorůstá výšky přibližně 20–25 cm, některé druhy mohou dorůstat výšky až do 100 cm. Květy sasanky se objevují od května do července
 
Do celého světa se sasanky rozšířily z oblasti Středozemního moře. Pěstují se většinou ve směsích mnoha barev v jednoduché, poloplné a plné formě. Doposud byla vyšlechtěna řada kultivarů a skupin. Velké, většinou jednoduché květy výrazných barev má skupina „De Caen“. Barevně chudší a méně vzrůstná bývá skupina „St. Brigid“ s poloplnými až plnými, drobnějšími květy. 

Rostliny vyrůstají z víceleté, nepravidelné hlízy, která v době vegetačního klidu zcela vysychá a je velmi tvrdá až křehká. Její průměr je 4–6 cm. Horizontálně postavené listy rostou jednotlivě na dlouhých řapících a dorůstají délky 20–25 cm. Jsou výrazně vykrajované až stříhané. Květní stopka má délku 15–25 cm, je silná a nese jeden široce miskovitý květ o průměru 6–7 cm. Z hlízy postupně vyroste 5 až 25 květů. Rostliny vykvétají asi za 2 měsíce po výsadbě a vegetaci končí za 3–3,5 měsíce po výsadbě. Hlízy jsou zimovzdorné, ale potřebují dobrou pokrývku, např. z chvojí nebo listí.

Sasankám vyhovuje slunné stanoviště, ty které kvetou v létě a na podzim však vyžadují polostinná místa. Vysazujeme je do lehké živné půdy, zásobené humusem, nejlépe v březnu až dubnu. Hloubka výsadby by měla být 5–6 cm a vzdálenost mezi hlízami 15–20 cm. Dobu kvetení můžeme prodloužit postupnou výsadbou od března do srpna. Před výsadbou hlízy máčíme 15 až 20 hod. ve vlažné vodě. Poté se hlízy vysazují se vzrostným vrcholem nahoru. Během vegetace vyžadují hojnou zálivku, přihnojování a ošetření fungicidy (2–3x). Hlízy vyjmeme z půdy ihned po odumření rostlin, aby nezačaly znovu rašit. Vysoké druhy po odkvětu seřízneme. Skladujeme je v suchu při 10–20 °C. Rozmnožujeme je dceřinými hlízami nebo semeny.

Sasanky se hodí jako podrost pod stromy, tak i do skalek, vyšší kultivary jsou vhodné i k řezu. Do skalek volíme drobnější druhy s menšími květy, které však vyniknou také ve větších skupinách na volných místech pod stromy a keři. Tradiční záhonové sasanky mají často vyšší vzrůst, barevné květy dosahují až 9 cm v průměru (jsou vhodné i pro řez).

Tag: Zahrada
Podobné články

Menu

Klikněte pro zobrazení více produktů
Bohužel jsme nic nenašli :-( Zkuste prosím upravit hledaný výraz.

Menu

Klikněte pro zobrazení více produktů
Bohužel jsme nic nenašli :-( Zkuste prosím upravit hledaný výraz.

Menu