×
Co vás zajímá?

Sasanky jsou atraktivními trvalkami s mnohostranným využitím

Anemone coronaria L. – sasanku řadíme do rodu Ranunculaceae – pryskyřníkovitých. Dorůstá výšky 20 – 25 cm, některé druhy až do 100 cm a květy se objevují od května do července. Popsána byla již v roce 1596.
 
Do celého světa se rozšířily z oblasti Středozemního moře. Pěstují se většinou ve směsích mnoha barev v jednoduché, poloplné a plné formě. Velké, většinou jednoduché květy výrazných barev má skupina „De Caen“. Barevně chudší a méně vzrůstná bývá skupina St. Brigid s poloplnými až plnými, drobnějšími květy. Byla vyšlechtěna řada kultivarů obou skupin.

Rostliny vyrůstají z víceleté, nepravidelné hlízy, která v době vegetačního klidu zcela vysychá a je velmi tvrdá až křehká. Její průměr je 4 – 6 cm. Horizontálně postavené listy rostou jednotlivě na dlouhých řapících a dorůstají délky 20 – 25 cm. Jsou výrazně vykrajované až stříhané. Květní stopka má délku 15 – 25 cm, je silná a nese jeden široce miskovitý květ o průměru 6 – 7 cm. Z hlízy postupně vyroste 5 – 25 květů. Rostliny vykvétají asi za 2 měsíce po výsadbě a vegetaci končí za 3 – 3,5 měsíce po výsadbě. Hlízy jsou zimovzdorné, ale potřebují dobrou pokrývku, např. z chvojí nebo listí.

Sasankám vyhovuje slunné stanoviště, ty které kvetou v létě a na podzim však vyžadují polostinná místa. Vysazujeme je do lehké živné půdy, zásobené humusem, nejlépe v březnu až dubnu (nejistá mrazuvzdornost). Hloubka výsadby by měla být 5 – 6 cm a vzdálenost mezi hlízami 15 – 20 cm. Dobu kvetení můžeme prodloužit postupnou výsadbou od března do srpna. Před výsadbou hlízy máčíme 15 – 20 hod. ve vlažné vodě. Vysazují se vzrostným vrcholem nahoru. Během vegetace vyžadují hojnou zálivku, přihnojování a ošetření fungicidy (2 – 3krát). Hlízy vyjmeme z půdy ihned po odumření rostlin, aby nezačaly znovu rašit. Vysoké druhy po odkvětu seřízneme. Skladujeme je v suchu při 10 – 20°C. Rozmnožujeme je dceřinými hlízami nebo semeny.

Tag: Zahrada
Podobné články

Menu

Menu

Menu

Založte si u nás účet a uložte si Vaše oblíbené zboží

Přihlásit se