×
Klikněte pro zobrazení více produktů
Bohužel jsme nic nenašli :-( Zkuste prosím upravit hledaný výraz.
Co vás zajímá?

Jak pěstovat cukety (dýně) ze semen

Přidat k oblíbeným

Cukety (někdy také cukýny) a dýně se v posledních letech staly oblíbené nejen při přípravách zdravých pokrmů, ale především u zahrádkářů. Bez problémů si je můžeme vypěstovat i v našich středoevropských podmínkách. Jejich pěstování neklade na pěstitele žádné mimořádné nároky a lze je pěstovat například u rekreačních objektů, protože nepotřebují pravidelnou péči.

Předpěstovat - ano či ne?

V našich podmínkách cukety či dýně bez problémů vyrostou z přímého výsevu na záhon. Pokud je však chceme pěstovat v chladnějších oblastech anebo zkrátit dobu mezi výsevem a sklizní, pak doporučujeme si rostliny předpěstovat. Pro pěstování ze semen (ať už pro přesazení nebo přímo na záhoně) hovoří i finanční aspekt. Semena jsou vždy levnější než zakoupené sazenice.

Rady pro předpěstování

K předpěstování se hodí rašelinové květináče, v nichž pak rostliny sázíme přímo na záhon. Je samozřejmě možné použít i běžné umělohmotné kelímky, ale při přesazování je třeba dbát, aby se nenarušil kořenový bal rostliny, což by zpomalilo její růst. Při předpěstování necháme semenáčkům dostatek místa, tedy asi 10 cm2. Pozornost věnujeme i světelným podmínkám. Semena vzcházejí poměrně snadno a první rostlinky se objeví do 10 dnů.

Doba výsadby na záhon

Vzešlé sazenice či semínka vysadíme na záhon až v druhé polovině května a před výsadbou je můžeme postupně otužovat snížením teploty nebo přenášením ven. Cuketám a dýním se bude dařit na teplém a chráněném stanovišti, kde půdu obohatíme kompostem. Dbáme, aby rostliny měly dostatek místa a dostatek vláhy. Během vegetace přihnojujeme organickými hnojivy a odstraňujeme plevel. Půdu můžeme i mulčovat.

Růst a sklizeň

Cukety a dýně jsou rostliny, které mohou dorůstat velkých rozměrů, k čemuž přizpůsobíme místo jejich pěstování. Nejnáročnější jsou plazivé odrůdy, naopak keříčkové mají nároky na prostor nižší. Výhodou je, že netrpí plísní okurkovou ani dalšími plísňovými chorobami. Plody sklízíme podle toho, jak je chceme využít v kuchyni. Nejlepší jsou mladé, kdy je můžeme konzumovat i bez tepelné úpravy. Cukety a dýně lze i skladovat. Dobře vyzrálé plody vydrží na chladném místě i několik týdnů.

Tag: cukety
Podobné články

Menu

Klikněte pro zobrazení více produktů
Bohužel jsme nic nenašli :-( Zkuste prosím upravit hledaný výraz.

Menu

Klikněte pro zobrazení více produktů
Bohužel jsme nic nenašli :-( Zkuste prosím upravit hledaný výraz.

Menu

Založte si u nás účet a uložte si Vaše oblíbené zboží

Přihlásit se