×
Co vás zajímá?

Nezapomínejte na okrasné keře!

Radikální seříznutí svědčí v předjaří (ideální dobou je konec února) některým keřům, jelikož v létě pak bohatě pokvetou, budou košaté a vitální. Platí to zejména o keřích, které v létě kvetou na jednoletých výhonech, jako např. tavolník japonský (Spiraea japonica), hortenzie latnatá (Hydrangea paniculata), hortenzie stromkovitá (Hydrangea arborescens), dabécie kantabrijská (Daboecia cantabrica), třezalka kalíšková (Hypericum calycinum), mochna křovitá (Potentilla fruticosa), levandule a záhonové velkokvěté růže.

Motýlí keř neboli komule Davidova (Buddleja davidii) je oblíbená pro svá bohatá květenství a láká motýly z celého okolí. Loňské výhony seřízněte nakrátko. Pozor však na záměnu s komulí střídavolistou (Buddleia alternifolia), která kvete na starších výhonech, tu zmlazujte prořezáváním postupně.

Vřesovec popelavý (Erica cinerea) a vřes obecný (Calluna vulgaris), jež kvetou na konci léta a na podzim, můžete také seříznout v předjaří, část zelených, olistěných větévek musí zůstat. Keříky si díky pravidelnému řezu zachovají kompaktní tvar.

Květy, jež jsou zajímavé svým motýlovitým typem a objevují se na jednoletých výhonech má čilimník černající (Cytisus nigricans). V létě se obsype záplavou zlatých květů. Seříznete-li v předjaří loňské dřevo, zůstane kompaktní a krásně košatý. Stejné pravidlo neplatí ale pro podobně vyhlížející čilimník časný (Citisus x preacox), ten kvete již od dubna, a ani pro náš domácí janovec metlatý (Cytisus scoparius) kvetoucí od května. U nich je vhodné odstranit pouze zimou poškozené a suché větve.

Vydatnou stravu včelám, čmelákům a motýlům poskytují květy ořechokřídlce klandonského (Caryopteris x clandonensis), který navíc krásně voní. Zahradu záplavou modrých květů ozdobí na sklonku léta. Hluboce seřízněte loňské výhony.

Latnatec křížený (Ceanothus x delilianus) kvete také modře a jeho vzpřímeně rostoucí a vzdušně působící, pěkně olistěné výhony dorůstají až do výšky 1,5 m. Na vrcholcích nových výhonů se květenství objeví od července do srpna, seřízněte tedy loňské výhony.

Potřebné prořezávky je třeba provést také u ovocných dřevin, a to nejlépe za bezmrazých dní, dříve než začnou stromy rašit a míza se rozproudí. Mladým stromkům jabloní a hrušní udělejte řez výchovný, který je pro založení pevné korunky a budoucí životnost, plodnost i zdraví stromu velmi důležitý. U starších stromů provádějte prořezávku udržovací. Peckovinám, jako je třešeň, meruňka, slíva a ořešák, zimní řez nesvědčí. Drobné ovocné keře, jako jsou rybíz, angrešt, maliny, ostružiny zmlazujte a prosvětlujte pravidelně – sklidíte více ovoce a keře budou zdravější.

Podobné články

Menu

Menu

Založte si u nás účet a uložte si Vaše oblíbené zboží

Přihlásit se