×
Co vás zajímá?

Dřeviny odolné znečištění

Pokud se vaše zahrada nachází vedle frekventované silnice, nejúčinnějším řešením, jak omezit hluk, prach a emise, je vysazení živého plotu. Nicméně, ne všechny rostliny jsou schopné vyrovnat se s těmito náročnými podmínkami. Zejména městské zahrady by se měly vyhnout nejvíce citlivým druhům.

Před zakoupením rostlin je klíčové porozumět jejich specifickým potřebám. Čím vyšší je cena rostliny, tím více se vyplatí investovat do znalostí o ní. Je důležité zvážit nejen základní charakteristiky, ale i zdánlivě méně důležité aspekty, jako je schopnost adaptace na znečištěné prostředí. V dnešní době je užitečné vědět, zda se rostlina bude v městském prostředí vyvíjet stejně dobře jako ve venkovském.

Jehličnany a stálezelené dřeviny jsou obecně velmi citlivé na kvalitu ovzduší. Mezi nejvíce náchylné patří jedle bělokorá, jedle korejská, kryptomérie japonská, jedle nádherná, borovice lesní, jalovec obecný, pěnišník a smrk obecný.

Pokud i přes pečlivou péči rostlina nevzkvétá, je třeba zvážit, zda je schopna snášet místní úroveň znečištění ovzduší. Tato úvaha je obzvláště důležitá, pokud chcete vytvořit bariéru mezi zahradou a frekventovanou komunikací. Je třeba vybrat rostliny odolné nejen proti vyšší koncentraci CO2, ale i proti prachu, sazím a posypové soli. Existují druhy, které dokážou přežít i v extrémních podmínkách.

Listnaté, opadavé dřeviny jsou obecně odolnější díky schopnosti regenerace po každoročním opadu listů. Pokud však chcete celoroční bariéru, musíte se obrátit k druhům, které na zimu listí neztrácejí. Mezi takové patří například dřeviny s šedavým ojíněním.

Z jehličnanů jsou odolné například jedle stejnobarvá, cypřišek nutkajský, jinan, tis a zerav. Z listnáčů pak různé druhy javorů, hlošina úzkolistá, jasan, lyrovník, topol, platan, lípa plstnatá, kustovnice, zimolez, šeřík, tamaryšek, klokoč, pámelník, ptačí zob, skalník a dřín.

Při výsadbě v nepříznivých podmínkách je klíčové rostlinám poskytnout kvalitní půdu, dostatečné hnojení a pravidelnou zálivku. V prvním roce je také doporučeno rostliny v létě občas osprchovat, aby se odstranil prach z listů.

Známky, že dřevina trpí znečištěním, zahrnují žloutnutí a opadávání jehlic, nedostatek nových přírůstků nebo jejich malý a nepravidelný růst, postupné vyholování, usychání a nakonec odumírání. Včasným rozpoznáním problému můžete rostlinu ještě zachránit přesazením, ale u poškozených jehličnanů, které mají omezenou schopnost regenerace, je často lepší je odstranit. Naopak listnáče mají lepší schopnost obnovy a mohou nahradit ztracené větve novými výhony.

Podobné články

Menu

Menu

Založte si u nás účet a uložte si Vaše oblíbené zboží

Přihlásit se