×
Co vás zajímá?

Vysejte si v září semínka heřmánku

Heřmánek je velmi známou a oblíbenou jednoletou či dvouletou bylinkou, kterou můžete znát i pod lidovým pojmenování harmaníček, marunka, sluníčko, kamilka či rumánek.

Volně v přírodě se vyskytuje na loukách, rumištích, podél cest nebo jako plevel v obilných polích. Její léčivé účinky byly známy a používány v tradiční medicíně již před několika tisíci lety. Jedná se o pěstitelsky nenáročnou rostlinu, kterou lze pěstovat na venkovním záhoně či v pěstebních nádobách na terase a balkóně.

Semena heřmánku lze vysévat na podzim nebo na jaře. Pro podzimní výsev je ideální doba od srpna do září a pro jarní od března do dubna. Z jarních výsevů se však rostlině tolik nedaří a porost je nerovnoměrný. Semena se vysévají na substrát do řádků vzdálených alespoň 15 cm od sebe. Heřmánek má rád slunečné stanoviště s lehkou a dobře propustnou půdou. Pokud necháte některé květní úbory dozrát, rostlina se vám vysemení.

Květy heřmánku se sbírají v době plného květu, což je od června až do konce září. Nepřezrálé květy se doporučuje trhat v dopoledních hodinách. Poté je sušte ve stínu a na velmi dobře větraném místě. Sušení je možné i v sušičce, teplota však nesmí překročit 35 °C. Nasušené květy se skladují v dobře těsnících nádobách či v papírových sáčcích na místě, kde je nízká vzdušná vlhkost.

Heřmánek má protizánětlivé a protibakteriální účinky. Pomáhá při žaludečních potížích, zánětech žaludečních sliznic a dýchacích cest, zmírňuje stres a uvolňuje křeče. Odvar z květů má zklidňující účinky, pomáhá při zánětech v krku a lze ho použít jako kloktadlo. Masti z heřmánku pomáhají při léčbě kožních problémech. V neposlední řadě pomáhá také oslabeným rostlinám. Pokud ho vysejete v jejich blízkosti, pomůže jim se vzpamatovat

Menu

Menu

Založte si u nás účet a uložte si Vaše oblíbené zboží

Přihlásit se