×
Co vás zajímá?

Sázíme a pěstujeme - Hyacintovec

Méně známá, zato pěstitelsky nenáročná okrasná cibulovina, která na jednom místě vydrží i několik let. Hyacintovec španělský, známý také jako ladoňka španělská, je nepříliš známou okrasnou cibulovinou, která je původem ze Severní Afriky, Portugalska a Španělska. Zde také roste na kamenitých stráních a v lesích.

Cibulky hyacintovce se vysazují v průběhu září a října do hloubky přibližně 6–8 cm. Stanoviště volte slunečné, popřípadě lze zvolit i polostín pod stromy a keři. Rostlina má ráda humózní, dobře propustnou půdu s dostatkem vláhy. V letních a podzimních měsísích však rostlině sucho nevadí. Jedná se o mrazuvzdornou rostlinu, kterou lze přes zimu ponechat v půdě. Po zatažení rostliny je možné ji vyjmou ze země, cibulky rozdělit a rozsadit na další stanoviště. Z jedné cibulky můžete na další rok získat až 6 mladých rostlin. Po odkvětu je však cibulky možné nechat na stejném místě i několik let.

Drobné zvonečky květů v bílé, růžové či modré barvě se objevují v průběhu jara. Skvěle doplní prázdná místa pod stromy, skalku nebo trvalkové výsadby na okrasném záhoně. Některé menší kultivary lze pěstovat i v pěstebních nádobách na balkóně či terase.

Setkat se můžete i s hyacintovcem britským, který na rozdíl od hyacintovce španělského má hustší trsy listů a květy v jedné řadě, které mají navíc velmi intenzivní vůni.

Pokud máte na své zahrádce problém s hlodavci, vysaďte si hyacintovec. Tato cibulovina, na rozdíl od jiných cibulovin, jim většinou moc nechutná.

Menu

Menu

Založte si u nás účet a uložte si Vaše oblíbené zboží

Přihlásit se