Aloe a její léčivé vlastnosti
Aloe patří mezi víceleté, stálezelené rostliny, jejíž léčivé účinky jsou známe již několik tisíc let. Rostlina se přirozeně vyskytuje v Africe, pěstovat ji však lze i v našich klimatických podmínkách.
Existuje přes 300 druhů této rostliny, avšak pouze 4 druhy aloe mají blahodárné účinky. Z rostliny se využívají dlouhé, tlusté a dužnaté listy. Ty obsahují šťávu připomínající gel. Výhodou je, že obsahují více než 200 aktivních látek, které příznivě působí na lidský organismus.
U nás je pěstování aloe velmi snadné. Jedná se o pokojovou rostlinu, která má ráda slunečné stanoviště a sušší, lehčí půdu. Rostlině nevyhovují dlouhodobý chlad, proto při pěstování nesmí teplota klesnout pod 4 °C. Navíc nesmí být aloe ani přelitá. Při správných podmínkách aloe vytváří odnože. Pokud dosáhnou velikosti 10 cm, je možné je odloupnout a zasadit. Získat tak nové rostlinky je velmi snadné.
Aloe má příznivý vliv na trávení, pomáhá rychle hojit rány a odřeniny, zlepšuje stav pokožky, posiluje slabé nehty a používá se jako první pomoc při spáleninách od sluníčka. Dokáže zmírnit alergie a astma, přispívá ke zdravým zubům a dásním. V neposlední řade pomáhá při cukrovce, a bolestech kloubů.
I přesto, že má aloe mnoho pozitivních účinků, neměli byste to s jejím užíváním přehánět. Při užívání aloe vnitřně, začněte pouze s 15 g denně. Ani při dlouhodobějším užívání byste neměli překročit hranici 30 g za den. Hrozí velké riziko nežádoucích účinků v podobě dehydratace, střevních problémů, bolesti břicha a nepříjemných křečí.