Ostnatý obří krasavec - Echinokaktus

Ostnatý obří krasavec - Echinokaktus

Ve své domovině, tedy v Mexiku, běžně dosahuje tento kaktus do výšky až 1,5 m. V bytových podmínkách se však ničeho takového bát nemusíte. U nás je jeho růst značně zpomalen, takže do takové závratné výšky v obýváku prostě nevyroste.
Díky svému dužnatému tělu, ve kterém dokážou výborně shromažďovat vodu, jsou připraveny žít ve velmi suchém prostředí. Ostny slouží jako výtečná obrana jeho těla před ostrými slunečními paprsky a zabraňují tak jeho vysoušení. V Mexiku často vykvétá nádhernými žlutými květy. V našich podmínkách docílit kvetení ale často bývá doslova nadlidský úkol.

Nejznámější druhy:

  • Echinocactus grusonii - zajímavá odrůda. Na těle má trny nezvykle silné, žluté barvy, lze se o ně snadno poranit. Kvetou jen starší kousky a to jen za podmínky, že kaktus bude od jara do podzimu venku. Květy mají uvnitř žlutou barvu, zvenku jsou však hnědé.
  • Echinocactus horizonthalonius – s květy sytě růžové barvy.
  • Echinocactus platyacanthus - kulovité tělo sytě zelené barvy, zdobit ho mohou žluté květy.
  • Echinocactus straussli – tělo má válcovité a zdobí ho bílé štětiny.

Stanoviště mu vybereme světlé a slunné, přímé sluneční paprsky mu vadit určitě nebudou. Vyhovovat mu bude běžná pokojová teplota. V zimě mu dopřejte klid, nejlépe mu bude na místě, kde se teploty pohybují pouze kolem 10°C. Se zálivkou to nepřehánějte, echinokaktus na ni rozhodně není náročný. I v letních obdobích ho zaléváme mírně a v zimě bychom spíše než zalévat měli pouze zvlhčovat jeho substrát. Suchem mu rozhodně ublížíte méně než přelitím. Za občasné porosení však bude rád. Suchý vzduch snáší dobře. V období vegetace ho můžeme jednou do měsíce pohnojit běžným hnojivem na kaktusy. Substrát by měl být písčito-hlinitý.

Množení echinokaktusu semeny, které se vloží do písčitého substrátu při teplotě půdy 25°C, není nic jednoduchého, tuto záležitost bychom proto měli přenechat spíše na odbornících. Při práci s ním raději použijte rukavice. Při přesazování kaktusu vždy zkontrolujeme jeho kořeny. Mladé exemláře přesazujeme jednou za 2 roky, rostliny starší můžeme přesazovat pouze jednou za 4 až 5 let. Při letnění vyberte pro kaktus slunné místo, které je dobře chráněno před větrem a deštěm. Po pobytu venku bude mít kaktus mnohem více zbarvené ostny a také budou na pohled mnohem bohatší. Tento kaktus by rozhodně neměl patřit do pokoje malým dětem! Jeho ostny jsou opravdu ostré a poranit se o ně je velice lehké!

Publikováno dne 2018-11-09 205

Podobné články

Každým rokem kupujete vánoční...

Neopakujete stále do kola tyto chyby?

Stálezelené, oslnivě kvetoucí...

Rododendrony, jinak také pěnišníky, vyžadují celoročně vlhkou, nevysychající půdu

Rudbekie - květiny zářivých barev, podobné kopretinám

Jejich zářivé, veselé barvy a zároveň jemnost přispějí k oživení záhonu v barvách podzimu

Hvězdnice - krásky s rozmanitou škálou barev a tvarů

Léto se pomalu loučí, ale půvabné květiny z početné čeledi hvězdnicovitých nám můžou dělat radost až do zámrazu.

Opomíjené rostliny okrasných zahrad –...

Rozchodníky by si rozhodně zasloužily více pozornosti

Pečujete správně o hortenzie?

Přečtěte si tipy, které by mohli vaší rostlině pomoci, aby oplývala bohatým květenstvím.

Navštívené

Žádné zboží

Menu

Menu