×
Co vás zajímá?

Sázíme a pěstujeme - Hrách

Hrách je považován za jednu z nejstarších kulturních rostlin, která si po celá staletí udržela své významné místo v zemědělství a stravování.

Tato nenáročná luštěnina je cenná nejen pro své chutné a výživné semena, ale také díky vysokému obsahu vitamínů a minerálních látek, které mají pozitivní vliv na lidské zdraví. Podporuje činnost nervové soustavy, přispívá k dobré funkci srdce a je také významná pro detoxikaci a podporu trávicího systému.

Pěstování hrachu není příliš náročné, ale vyžaduje dodržení určitých zásad. Semena se vysévají na přelomu března a dubna přímo na venkovní stanoviště. Aby bylo dosaženo co nejlepší klíčivosti, je doporučeno semena před výsevem namočit a nechat je nabobtnat. Pro zajistění dlouhodobější úrody je možné opakovaně vysévat až do července, přičemž výsev by měl probíhat do hloubky 3–5 cm s řádkovým rozestupem 30 cm a vzdáleností semen 5 cm v řádku. Semena klíčí při teplotě 12–18 °C jeden až dva týdny. Hrách preferuje slunečné stanoviště chráněné před silným větrem a vyžaduje pravidelnou zálivku. Nezapomínejte na dostatečnou oporu. Půda by měla být hlinitá s dobrou strukturou, humózní a s neutrálním pH. Sklizeň hrachu probíhá postupně, v závislosti na požadované zralosti plodů.

Tato rostlina nabízí nejen vysokou nutriční hodnotu, ale také rozmanité možnosti využití v kuchyni, od tradičních polévek a salátů po moderní vegetariánské pokrmy. Své místo si hrách našel nejen v domácích zahradách, ale i v profesionálním zemědělství, kde se využívá pro svou schopnost obohacovat půdu o dusík, což je důležité pro plodnost a zdraví půdy. Vzhledem ke svým příznivým vlastnostem a nenáročnosti na pěstování si hrách zaslouží být nadále ceněným členem našich zahrad a polí.

Menu

Menu

Založte si u nás účet a uložte si Vaše oblíbené zboží

Přihlásit se