×
Co vás zajímá?

Sázíme a pěstujeme - Meloun

Melouny jsou oblíbenou letní pochoutkou, která může zdobit i české zahrady a skleníky. Ačkoliv mnozí meloun považují za ovoce, patří mezi plodovou zeleninu, která je náročná na teplo a dostatek vody.

Původ melounů je připisován oblastem subtropické Afriky, odkud se rozšířily do celého světa. Jedná se o poměrně nízkokalorickou potravinu, která je významným zdrojem hydratace díky vysokému obsahu vody a poskytuje také mnoho vitamínů a minerálů, jako je vitamín C a draslík.

Melouny se dělí na vodní a cukrové, přičemž oba typy vyžadují podobnou péči. Pro pěstování melounů je klíčové vybrat slunné a chráněné místo, připravit půdu bohatou na humus a zajistit rostlinám dostatek vody během celého vegetačního období. Prodloužení vegetační doby lze dosáhnout pomocí roubovaných sazenic, které jsou vhodné zejména pro chladnější oblasti.

Předpěstování melounů probíhá již v lednu do květináčů nebo sadbovačů, přičemž semena by měla být zaseta do hloubky přibližně 0,5 cm. Doba klíčení je přibližně 2–3 týdny při teplotě minimálně 18 °C, ideální jsou teploty přes 20 °C.

Po vytvoření sazeniček, které by měly být robustní a dobře prokořeněné, je přesaďte na připravený záhon nebo do skleníku. To bývá zpravidla v dubnu či květnu. Sazenice přesazujte do sponu 1 x 1 m.

Důležitá je správná zálivka, která by měla být pravidelná a dostatečná, a to zejména v období květu a tvorby plodů. Melouny je rovněž třeba hnojit, a to jak v průběhu přípravy půdy, tak i během růstu.

Sklizeň melounů obvykle přichází v pozdním létě, nebo až na podzim, kdy je třeba věnovat pozornost zralosti plodů. Zralost melounů můžeme určit podle barvy a stavu stopky, stejně jako zvukem, který vydává meloun při poklepání.

Podobné články

Menu

Menu

Založte si u nás účet a uložte si Vaše oblíbené zboží

Přihlásit se