Přemýšlíte jak rozčlenit zahradu?  Ideální bude nízký, volně rostoucí, pestrý živý plot. (3)

Přemýšlíte jak rozčlenit zahradu? Ideální bude nízký, volně rostoucí, pestrý živý plot. (3)

Představení favorizovaných dřevin do nízkých živých plotů dnes zakončíme seznámením s keři kvetoucími a plodícími, nevyžadujícími pravidelný řez, navíc také rostoucími do výše jen 1-1,5 m.

Hroznovec (Exochorda), odrůda „The Bride“ – je nízká odrůda nenáročného keře, prospívajícího na slunci i v polostínu, s převislými větvičkami, které se v květnu obalí bílými květy. Zelené listy se na podzim zbarví do jasně žluté.
 
Kdoulovec japonský (Chaenomeles japonica) - je opadavý, hustě větvený a široký keř, který se březnu a dubnu obalí velkými červenými květy. V září a říjnu pak dozrávání 3-4 cm velké, žluté plody, které jsou velmi voňavé a jedlé. Jednou za tři roky vyřízneme u země několik nejstarších větví a keř tak průběžně zmlazujeme.

Lískovníček chudokvětý (Corylopsis pauciflora) - jeho jméno je zavádějící, na žluté vonné květy, které se rozvíjejí již v březnu a dubnu, chudý určitě není: jeho jemné větévky se jimi doslova obalí. V létě je atraktivní svými až 8 cm dlouhými listy, na vrchu světle zelené, na rubu modrozelené barvy. Na podzim se barví do žluta. Za suchého léta ho občas zalijeme. 

Lýkovec jedovatý (Daphne mezereum) - keř vynikající časnými, růžovými a silně vonícími květy. Květy se rozvíjejí již v předjaří, dříve, než se objeví listy. Keř má řídkou strukturu a hodí se proto spíše pro předjarní oživení zahrady, jako doplněk k ostatním, hustěji rostoucím keřům. Vyhovuje mu spíše polostín, což mu ostatní keře vysazené v blízkosti zajistí. Plody dozrávající v červenci, jsou  pro člověka jedovaté (pozor na něj,, máte-li malé děti), ale ptáci si na nich pochutnají.   

Růže bedrníkolistá (Rosa pimpinellifolia) - původní, nešlechtěný, odolný druh růže, jejíž velké bílé květy se rozvíjejí v květnu a červnu. Plody jsou velké, kulovité šípky, které můžeme využít na čaj i marmeládu. Z růže je vyšlechtěno mnoho kultivarů s barevnějšími či plnými květy. Dařit se jí bude spíše ve vápenité půdě.

Šeřík malolistý (Syringa microphylla) - nízká odrůda „Superba“, jeho voňavé, sytě růžové květy se rozvíjejí v květnu, ale pomalu dokvétají po celé léto.

Trojpuk štíhlý (Deutzia gracilis) - v květnu a červnu se na něm objeví hrozny bílých květů. Atraktivní jsou však i jeho podlouhlé listy, jež jsou na líci světlé, na rubu chlupaté. Keř průběžně zmlazujeme - jednou za tři roky vyřízneme u země několik nejstarších větví.

Publikováno dne 2019-01-04 360
Tag: Zahrada

Podobné články

Rostliny dobré pro opylovače

Také jste si všimli, že na zahradách ubývá hmyzu?

Sníh – chrání, ale také škodí, co dělat v lednu na zahradě?

Sníh při dopadu na keře či stromy sice vytváří ochrannou vrstvu před mrazem

Přemýšlíte jak rozčlenit zahradu?...

Dnes Vám představíme několik druhů splňujících naše požadavky na nízký volně rostoucí živý plot

Přemýšlíte jak rozčlenit zahradu?...

Přirozeněji vypadá smíšený živý plot pěstovaný jako volně rostoucí.

Mydlice nejen do koupelny

Ve středověku mydlici lékařskou využívali i v medicíně

Zeleninová zahrada v říjnu

Babí léto vybízí k práci na zahradě

Navštívené

Žádné zboží

Menu

Menu