Nevšední krásu chryzantém oceníte v trvalkovém záhonu i ve váze

Nevšední krásu chryzantém oceníte v trvalkovém záhonu i ve váze

Chryzantémy, jinak také listopadky přezimují v našich zimách obvykle bez potíží. Jak na záhony, tak pro pěstování v nádobách se hodí chryzantémy ze skupiny Multiflora. Při nákupu si vždy ověřte, že jsou ty vámi vybrané, mrazuvzdorné.

I ty zakoupené v obchodě Vám při troše péče vydrží mnoho let. Dopřejte jim středně těžkou, propustnou a humózní půdu; slunné stanoviště; dostatek vláhy; pravidelně přihnojujte v době vegetace každé dva týdny; zimní kryt.

Na zimu přisypte keřík lehčí zeminou (ideálně kompost ve směsi s rašelinou), tam, kde jsou zimy tužší, použijte ještě lehký kryt z chvojí. Listopadky nesestříhávejte na podzim po odkvětu, nechte střih na jaro, kdy odstraníte kryt, rozhrabete zeminu a listopadku nad zemí zkrátíte. 

Pěstujete-li listopadky v nádobách, potřebují ke zdárnému růstu směs rašeliny a ornice (zahradní zeminy) a pravidelné přihnojování. Na zimu zapusťte nádobu do záhonu, zasypte zeminou a přikryjte chvojím.  

Takovouto péči ocení chryzantémy bohatým kvetením – rané odrůdy už koncem srpna, pozdní rozkvétají až po polovině října. Přibližně po pěti letech trsy zjara přesaďte, přitom je můžete rozdělit a chryzantémy si namnožit. 

Ani těmto rostlinám se nevyhýbají škůdci a nemoci. Mezi ty nejúpornější patří mšice napadající poupata a později i květy, které deformují. Ihned po zjištění výskytu použijte chemický postřik, např. přípravek Karate. Mnoho škody může nadělat háďátko kopretinové, žijící uvnitř pletiv chryzantém. Výsledkem jeho přítomnosti jsou deformované květy a bezlisté stonky (první příznaky jsou však zaměnitelné s jiným škůdcem či chorobou). Háďátko přezimuje v půdě a zjara napadá rostliny v místě drobných poškození listů. Odpudit ho můžete zkusit afrikány nebo dezinfekcí půdy (granulovaný Basamid).  

V deštivém počasí se šíří na rostlinách septorióza, poškozuje listy hnědočernými skvrnami. Pomůže chemie - Dithan aplikovaný po deseti dnech alespoň třikrát. Objevit se může i bílá rez chryzantém. Jde o houbu, jež vytváří na svrchní straně listů žluté skvrny s ložisky výtrusů na rubu listů, jež schnou a opadávají. Silně napadené rostliny musíme spálit, prevencí je zálivka podmokem. Z chemických přípravků lze použít Baycor nebo Dithan. Před postřikem odstraníme napadené listy a ošetření opakujeme alespoň pětkrát, vždy po týdnu. 

Publikováno dne 2019-12-03 126
Tag: Zahrada

Podobné články

Nezapomeňte zazimovat choulostivé rostliny a letněné pokojovky

Zazimujeme-li rostliny pozdě, může je chlad nenávratně poškodit.

Chřestovníček liliový je postrachem královen letních záhonů, lilií

Nekvetli Vám letos lilie? Možná si na nich smlsnul chřestovníček liliový.

Rostliny dobré pro opylovače

Také jste si všimli, že na zahradách ubývá hmyzu?

Sníh – chrání, ale také škodí, co dělat v lednu na zahradě?

Sníh při dopadu na keře či stromy sice vytváří ochrannou vrstvu před mrazem

Přemýšlíte jak rozčlenit zahradu?...

Představení favorizovaných dřevin do nízkých živých plotů dnes zakončíme seznámením s keři kvetoucími a plodícími

Navštívené

Žádné zboží

Menu

Menu