×
Co vás zajímá?

Plody rakytníku jsou koncentrátem důležitých vitaminů

Rakytník řešetlákový (Hippophaë rhamnoides) je dlouhověký trnitý keř s jemnými šedozelenými listy a zářivě oranžovými vejčitými plody, které jsou na větvích přisedlé a zůstávají na keři dlouho do zimy.

Výhodou rakytníku je jeho nenáročnost na pěstování. Pěstuje se nejen jako okrasná dřevina, ale hlavně pro jeho nakyslé, ale nesmírně zdravé plody, ze kterých je možné vyrábět léčivé sirupy, oleje, marmelády i kompoty. Jeho původní domovina je v Evropě a severní Číně. Rakytník dorůstá výšky 2,5 až 4 metrů. Trny dlouhé až 8 cm se na tomto opadavém keři vyskytují od třetího roku od výsadby a krátce na to také začíná plodit (jsou však již vyšlechtěny i beztrnné odrůdy).

Květy jsou drobné, nenápadné, žlutě zbarvené. Na rostlině se objevují ještě před rašením, zhruba v březnu. Nezapomeňte, rakytník je keř dvoudomý, to znamená, že blízko sebe musí být vysazeny samčí i samičí keře. Na půdu náročný není a navíc odolává i znečištěnému ovzduší. Často ho tak můžete vidět vysazený podél silnic, dálnic či na rekultivovaných plochách. Vysadíte-li ho do prudkého svahu, svými kořeny ho bude zpevňovat, neboť kořeny jsou hluboko sahající a hodně rozvětvené. Je zaručeně mrazuvzdorný, nenapadají ho houbové choroby ani škůdci, což umožňuje jeho pěstování i v přírodních zahradách. Nepotřebuje pravidelnou závlahu a ani výživu.

Do výsadbové jámy zapravte dobře rozleželý hnůj nebo kompost a v prvních letech přihnojujte draselno-fosforečnými hnojivy, nikdy ne dusičnany, které by způsobily špatné vyzrávání dřeva. Později občasné přihnojení či zalití v suchých letech samozřejmě ocení, silněji poroste a bude větší úroda. Rostliny vysazujte asi 2–3 metry od sebe. Samčí rostliny produkují velké množství pylu, postačí tedy jedna samčí rostlina na zhruba osm samičích. Opylovače vysazujte ideálně vždy po směru větru.

Plody jsou zralé na konci srpna až v říjnu, podle odrůdy. Sklízejte je včas, v přezrálých plodech se snižuje obsah hodnotných látek. Malvičky jsou koncentrátem důležitých vitamínů, jako je vitamín C, A, D, E, F, K, P a skupiny B (zejména B1, B2, B6), oleje a minerály a mnoho dalších prospěšných látek. Zásadní je také vysoký obsah alkaloidu hippopheinu, který se v těle přeměňuje na serotonin, hormon důležitý pro celkovou vitalitu, chránící organismus proti depresi i nádorům.

Rakytník tak působí jako biogenní stimulátor, povzbuzuje odolnost proti infekcím, stresu i arterioskleróze. Má příznivé účinky na krevní oběh, pomáhá léčit záněty sliznic dýchacího i trávicího ústrojí, žaludeční vředy, nemoci jater, hemeroidy, Crohnovu chorobu či podrážděné žlučovody. Dále snižuje únavu, zlepšuje stav po mrtvici a infarktu. Rakytníkový olej navíc léčí kožní problémy včetně bércových vředů a omrzlin, je používán po nadměrném slunění pro regeneraci kůže a různé kožní defekty včetně regenerace tkání po ozařování.

Podobné články

Menu

Menu

Založte si u nás účet a uložte si Vaše oblíbené zboží

Přihlásit se