×
Co vás zajímá?

Je sice stále zima, ale ani tak na zahradě nezahálejte

Zimní období je ideální k plánování. Pokud pěstujete několik let po sobě stejnou plodinu na jednom místě, výnosy trvale klesají, protože se jednostranně vyčerpávají živiny (říká se tomu půdní únava). Opakované pěstování stejného druhu vede také k množení chorob a škůdců. Prostřídáním se těmto jevům vyhnete.

Je ideální vést si deník a každý rok si na plánek poznamenávat, co jsme kde pěstovali, a v lednu si udělat náčrtek toho, co kde na jaře vysejete a vysadíte. Pokud to neděláte, připravujete se tak o část úrody a to je škoda.

Pokud nenapadlo dostatečné množství sněhu, kontrolujte, zda nejsou porušené přikrývky z listí nebo chvojí nad špenátem, pórkem či černým kořenem, a pokud ano, opravte je. Pokud nemrzne, zalévejte stálezelené dřeviny, a to jehličnany i listnáče – na nedostatek vláhy v zimě jsou zvláště choulostivé. Naopak pokud přijde sněhová kalamita, uvolňujte jehličnany, aby je sníh nepolámal. Sníh ale přináší vláhu nejen zahradním kulturám, ale i lesním dřevinám, z cestiček jej přihazujte na trávník, ke stromům a keřům. Doplňujte ptačí krmítka, ptačí opeřenci jsou pomocníci v boji proti škůdcům.

Pokud v zahradě pěstujete ovocné stromy, můžete začít řezat jádroviny (ale pozor, nikoliv peckoviny), a to i při teplotách mírně pod nulou. Jsou-li větší mrazy, raději s řezem počkejte. Nezapomeňte, mírný řez podporuje růst plodonosného obrostu, silný řez růst dřeva. Výhony rostoucí kolmo vzhůru vytvářejí dřevní hmotu, na výhonech odklánějících se do vodorovné polohy se vytvoří plody. Jestliže si roubujete stromy sami, v této době byste již měli mít uložené rouby ovocných dřevin (jádrovin i peckovin). Prohlédněte zbylé osivo z minulého roku a udělejte si zkoušku klíčivosti. Jak? Na vlhký savý papír odpočítejte 25 (50, 100) semen a dejte je klíčit. Vyklíčit by mělo alespoň 80 % osiva, takové je vhodné použít. Pokud však je klíčivost pod 50 %, vyplatí se zakoupit nové. Z 25 semen by mělo vyklíčit alespoň 20.

Brzy začněte s výsevem skalniček, nejlépe na přelomu ledna a února. Opatřete si výsevní misku s průsvitným víkem, kvalitní substrát, hladítko povrchu a případně pomůcku pro vytvoření řádku. Semena jsou většinou velmi drobná, proto se musí vysévat téměř na povrch vlhkého substrátu. Misku poté umístíme na okenní parapet, substrát trpělivě zalévejte a čekejte na vyklíčení, které se může protáhnout až na tři týdny.

Podobné články

Menu

Menu

Založte si u nás účet a uložte si Vaše oblíbené zboží

Přihlásit se