×

Tak jako slunečnice každý den ….

Přidat k oblíbeným

… otáčí se za sluncem. Slunečnice se pěstuje nejen na semena a na olej, ale i jako krmivo pro ptactvo a stále oblíbenější jsou i v zahradních kompozicích.

Z původních odrůd, dorůstajících výšky i 3 m, se díky vzrůstající oblibě vyšlechtili různé kultivary s různou výškou i barvou květů. Paleta barev je široká. Od bílé, přes nazelenalou, klasickou žlutou, oranžovou, červenou až po sametově černou. Jednotlivé druhy se liší i velikostí. Od trpasličích druhů dorůstajících výšky 50 cm až po obry, dorůstající výšky i 4 metrů. Jsou vyšlechtěny i hybridy, které netvoří pyl a jsou tak vhodné i pro alergiky. Pokud tyto hybridy nejsou opyleny jinou rostlinou z okolí, netvoří semena a nemusí se tedy ani vyštipovat, aby déle kvetly.

Slunečnice vyžadují slunné, nejlépe chráněné stanoviště proti prudkému větru, který by mohl vyšší druhy snadno polámat, a propustnou na živiny bohatou půdu. Jejich pěstování není náročné a je vhodné i pro děti. Vyséváme je přímo na stanoviště od konce dubna do konce května. Klíčí do týdne a do květu dorostou za cca 3 měsíce. Pokud je sucho, zaléváme. Tato rostlina pak roste „před očima“. Rostlinkám nevyhovuje polostín či dokonce zastíněné polohy. Hnojit nemusíme, pokud je půda dostatečně výživná.

Květy slunečnic lze i sušit a použít do suchých aranžmá v zimních měsících. Teoreticky lze sušit všechny druhy, ale ty se silnými stonky a velkými květy jsou náchylné k černání, schnou pomalu a mohou plesnivět a rozpadávat se jim květenství. Pro sušení je třeba květy sklízet mladé, když se začíná soukvětí otvírat a plátky napřimovat. Pro sušení jsou již také vyšlechtěny vhodné druhy.

Tip:

Déle kvetou odrůdy větvících se typů růstu v porovnání s jednostonkovými. Pokud budeme navíc odstraňovat odkvetlé květy, pokvetou slunečnice po mnoho týdnů.

Do vázy řežeme čerstvě otevřené květy. Ve váze nám vydrží až 14 dní.

Pokud pěstujeme slunečnice v květináči platí, čím menší květináč, tím jsou rostliny nižší a menší vzrůstem, a to až o 30 cm, než kdyby rostly v záhoně.

Podobné zboží

Nastavení

Menu

Založte si u nás účet a uložte si Vaše oblíbené zboží

Přihlásit se