×
Co vás zajímá?

Budete-li konzumovat česnek, nebudete potřebovat antibiotika

Česnek je v lidovém léčitelství používán zřejmě už více než 4000 let, jeho planě rostoucí předky je tedy poměrně náročné s jistotou určit, předpokládá se však, že to byl ´Allium sativum ssp. Longicuspis´. Planě tento druh dodnes roste v západním Ťan-šanu a podobné typy byly též nalezeny při sběrných expedicích v Kazachstánu a Uzbekistánu. Podle některých názorů může být předkem dnes známého česneku kuchyňského ve středním a východním Turecku planě rostoucí ´Allium tuncelianum´. Předpokládá se, že evropské kultury česnek převzaly od Římanů, v Egyptě byl znám již kolem roku 3000 př. n. l., v Řecku pak asi o 2000 let později.

Česnek je tvořen 65 % vody. Sušina je pak tvořena sirnatými silicemi, bílkovinami, vlákninou, fruktózou, volnými aminokyselinami, poměrně velkým množstvím saponinů, fosforu, síry, draslíku, selenu, zinku a vitamínů, především vitamíny skupiny B.

Od pradávna se česnek využívá v lidovém léčitelství. Od nepaměti byly známy jeho pozitivní účinky v boji proti střevním onemocněním, antiparazitární a diuretické účinky. Podobně byly v tomto období v Indii vyzdvihovány účinky česneku při léčení onemocnění srdce a artritických potížích. Dodnes jsou uznávány jeho antibakteriální a antiseptické účinky, které jsou především spojené s produkty hydrolýzy sirnatých silic alliinu a alicinu. Potvrzen byl i příznivý účinek česneku na metabolismus lipidů, což pomáhá při snižování vysoké hladiny cholesterolu v krvi. Česnek má i hypoglykemický a protinádorový efekt a velmi pozitivně působí na imunitní systém.

Budete-li si česnek pěstovat sami, můžete vybírat z odrůd paličáků nebo nepaličáků. Nepaličáky jsou méně náročné na pěstování a pěstitelsky spolehlivější. Obvykle vytváří více menších stroužků, jejichž počet je závislý na odrůdě, a pohybuje se mezi 10 a 20 stroužky v cibuli. Nepaličáky dále dělíme na širokolisté ozimé nepaličáky a na úzkolisté nepaličáky, které lze vysazovat jak na podzim, tak i na jaře. Obecně nejdelší skladovatelnost mají úzkolisté nepaličáky. Nejranější odrůdou, která je k dispozici na našem trhu je Bjetin, sklízí se už začátkem července, z nepaličáků je to pak odrůda Anton, která se sklízí jen o pár dní později než Bjetin; nejpozdnější jsou odrůdy Benátčan, Japo II a Mirka, které se sklízí až koncem července nebo začátkem srpna.

Při pěstování je třeba dodržet několik zásad:

  • pakliže česnek vysazujeme na záhon po nějaké předplodině, neměla by být stejné čeledi jako česnek, tedy cibule, pórpažitka atd.
  • při zakládání nového záhonu „na zelené louce, je zapotřebí půdu zrýt nebo zorat už 4 měsíce před výsadbou česneku.
  • na jednom pozemku ho nepěstujeme opakovaně každý rok, hrozí nejen únava půdy a postupné snížení výnosů, ale zejména zamoření půdy chorobamiškůdci (odstup mezi pěstováním česneku na stejném pozemku se doporučuje 4 roky).
  • ideální předplodinou jsou např. brambory, po kterých je půda dobře prohnojená a hluboko zpracovaná.
  • stanoviště by mělo být slunné, pozemek by neměl být přemokřený, česnek snese jak na písčité, tak i těžké půdy.
Tag: Zelenina
Podobné články

Menu

Menu

Menu

Založte si u nás účet a uložte si Vaše oblíbené zboží

Přihlásit se