×

Nedaří se Vám pěstování okurek?

Zveřejněno dne3 Months Před
Přidat k oblíbeným

Nejzákeřnější nemocí je asi plíseň okurková (Pseudoperenospora cubensis), kdy se na horní straně listů objeví žlutozelené skvrny a rostliny hynou. Skvrny se rychle šíří a na spodní straně dochází k tvorbě šedofialového podhoubí. Během několika dnů napadené pletivo zhnědne a listy i celé rostliny odumírají. Onemocnění se velmi rychle šíří za vlhka - při silné infekci a teplotě 20 až 25 ºC stačí pouze dvouhodinové ovlhčení listů! Na záhoně pro okurky vybírejte místo plně osluněné, s přirozeným prouděním vzduchu, ve sklenících a fóliovnících důsledně větrejte, preventivně můžeme aplikovat chemický postřik, vhodný přípravek nám poradní ve specializovaných obchodech. Zkusit lze také mléčný postřik, který připravíme z 1 dílu čerstvého, neupraveného mléka a z 2 dílů převařené studené vody. Rostliny tímto roztokem postříkáme, i spodní stranu listů. Účinný je také údajně postřik křenový, kdy 60 g čerstvě nastrouhaného křenu zalijeme 5 l studené vody, necháme 24 - 30 hodin macerovat, pak slijeme. Pomáhá také pěstování okurek na opěrné síti, tzv. vertiko systém. Při výběru odrůd se zaměřte na druhy k plísni odolné.

V druhé polovině vegetace je typické napadení rostlin padlím (Erysiphe oronti, Sphaerotheca fusca), kdy se na listech vytvářejí bělavé moučnaté povlaky. Skvrny okrouhlého tvaru se postupně rozšiřují na celý list, případně i na rubovou stranu, ale infikovat se mohou také stonky a plody. Povlak časem zešedne, napadené listy zežloutnou a odumírají. Zdrojem infekce jsou přezimující plodnice těchto škodlivých hub, přenos přezimujících výtrusů z vytrvalých plevelů nebo z konstrukcí skleníků. Šíření padlí nahrává suché a teplé počasí, k infekci dochází při vysoké relativní vzdušné vlhkosti. Prevencí je dezinfekce konstrukce skleníku vykuřováním, případně hned zkraje onemocnění postřik chemickými přípravky, např. Sulikol K nebo Ortiva.

Často totálně likviduje okurky, hlavně skleníkové, černá hniloba kořenů (Phomopsis sclerotiodes). Na počátku sklizně většinou rostliny začínají náhle vadnout a od bází stonků žloutnou, kořeny jsou také mírně nažloutlé, postranní kořínky odumírají. V místě připojení postranních kořínků k hlavnímu kořenu se tvoří prstencovitě vyklenuté černohnědé pletivo, k většímu poškození dochází především při teplotě půdy pod 16 °C. Prevencí je dezinfekce půdy, lze i v době růstu - přípravkem Previcur, Merpan nebo Supresivit.

Rostliny okurek mohou zlikvidovat i různí škůdci, např. svilušky a mšice. Na horní straně listu vidíme světlé skvrny, na spodní straně jsou zřetelné malé tečky roztočů, většinou svilušky chmelové, která má světlehnědé tělo a na zádech dvě hnědé tečky. Viditelné jsou jen lupou. Objevíte-li jejich přítomnost včas, máte šanci nad škůdci zvítězit. Nejvíce napadené spodní listy odstraňte, spalte je (nepatří na kompost) a okurky postříkejte např. přípravkem Omite 30W, Talstar 10 EC nebo Vertiemec 1,8 EC.

Podobné zboží

Nastavení

Menu

Založte si u nás účet a uložte si Vaše oblíbené zboží

Přihlásit se