×
Co vás zajímá?

Sklizní to nekončí, co dělat teď na zahradě?

Horkých dní jsme si v letošním srpnu užili dostatek, navíc dešťové přeháňky zahradníkům nevadí, aspoň není třeba tolik zalévat. Stále máte čas vysadit některé druhy zeleniny či bylinek. Na záhonech stále hýří všemi barvami květy trvalek nebo letniček, na stromech dozrávají švestky, jablka a hrušky, plodová zelenina sezónu také ještě neukončila, a tak nás rajčata s okurkami a cuketami odměňují svými chutnými plody.

V srpnu je již čas na pomalou přípravu zahrady na podzimní měsíce, ale stále lze vysazovat některé druhy zeleniny a hlavně se připravit na výsadbu cibulovin pro rozkvetlé jarní záhony. V srpnu a v září dozrává spousta ovoce a stromy (hrušky, jablka, švestky, meruňky, ale i některé druhy broskví, blumy či ringle) mohou mít velmi těžké větve, které by se mohli díky zatížení plody zlomit. Je třeba je podepřít, abyste tomu zabránili. Při sklizni ovoce se snažte vyhnout otlakům a natlučeninám, které způsobují rychlejší kazivost plodů.

Dozrávají také ostružiny a borůvky, případně pozdní odrůdy rybízu a angreštu. Po sklizni angreštu a rybízu lze provést pravidelnou prořezávku, při které odstraňujte všechny slabé či poškozené výhonky a také čtyřleté větve. Odstraňte slabé a odplozené výhony maliníku, které seřízněte až u země, stejně pak prořežte ostružiny.

V srpnu a počátkem září je ideální doba na výsadbu nových sazenic jahod, před zimou dobře zakoření. Starší sazenice ostříhejte, zbavte je přebytečných šlahounů, starých a poškozených listů a stonků po sklizených plodech. Bohatou úrodu rajčat, paprik, okurek, ale také některých druhů dýní, cuket, patisonů a lilků zpracovávejte konzervací, mražením, přípravou kečupů, různých čalamád apod. Aby měly rostliny dostatek živin k dozrání plodů, stále je pravidelně přihnojujte. Rajčatům zastřihněte vrcholové výhony, další nasazené plody by již nestihly dozrát a zbytečně by rostlině odčerpávaly živiny. Kontrolujte, zda rostliny nenapadla plíseň či jiné choroby. Zjistíte-li na listech nebo plodech známky nemoci, okamžitě poškozené části odstraňte, abyste rostlinu uchránili.

Pečujte o záhony a snažte se je udržet bez plevele, pokud jste na ně v červnu nebo v červenci vyseli nebo vysadili nějakou zeleninu. Vysévejte špenát, fenykl, mangold, kerblík, japonské ředkve, salát, rukolu či řeřichu. Výsevy pravidelně zalévejte. V druhé polovině léta sestřihněte živé ploty, zejména ty, jež tvoří jehličnany, jako např. zeravy, také tvarujte solitérní stromky a keře. Sestřihněte odkvetlé trvalky, které můžete postupně přesazovat a množit dělením.

Přesazujte či nově vysazujte kosatce. U starších rostlin – minimálně čtyřletých, odstraňujte staré části hlíz a ponechte jedinou zdravou hlízu spolu s listy, které zkraťte asi na třetinu délky. Hlízu dejte do půdy tak, aby její horní část zůstala na povrchu a do země „šly“ pouze kořeny, které pak zahrňte zeminou. Půdu můžete obohatit vyzrálým kompostem. Na konečné stanoviště můžete vysazovat dvouletky, jako např. pomněnky, macešky nebo sedmikrásky, které vykvetou napřesrok. Vysadit můžete také šafrány a ocúny.

Péči věnujte i trávníku, který vyžaduje pravidelnou a bohatou zálivku zejména během horkých dní a také přihnojování, pokud jste tedy na jaře nevyseli květnatou louku, ale máte pečlivě střižený „angličák“. Při sečení trávníku je velmi důležité přihlédnout k právě panujícím teplotám. Jsou-li vedra, ponechte při sečení vyšší stébla, neboť příliš nízko posečený trávník může slunce lehce spálit.

Podobné články

Menu

Menu

Založte si u nás účet a uložte si Vaše oblíbené zboží

Přihlásit se