×

Afrikány nepochází z Afriky, na zahradě by však neměli chybět

Zveřejněno dne3 Weeks Před
Přidat k oblíbeným

Možná je afrikán nejméně vonící květinou našich zahrad, ale přesto se objevují stále nové a nové kultivary. Pokud jste tedy až dosud považovali afrikány za hřbitovní kvítí, vězte, že nové druhy dovedou uchvátit. I přesto, že je lidově nazýváme afrikány (lat. Tagetes), z Afriky nepochází. Původní domovinu mají ve Střední Americe, v Guatemale a Mexiku. V evropských zemích se pěstují od konce 18. století.

Afrikány jsou nenáročné a pokvetou až do zámrazu, nevadí jim ani sucho ani vlhko, pokaždé se vzpamatují. Aksamitníky mohou zdecimovat snad jedině slimáci, ti dokáží spořádat skutečně celou rostlinu, z níž zůstane jen kořen pod zemí. Afrikány můžeme pěstovat jak na záhonech, tak i v truhlících, hodí se pro osázení celých ploch i na obruby. Vyhovuje jim slunečné stanoviště, porostou ale i v polostínu.

truhlících se dobře kombinují s řadou dalších květin, pěkný kontrast vytvoří žluté květy s fialovými zvonky nebo violkami. Oranžové afrikány můžeme zkombinovat např. s červeně kvetoucí šalvějíAfrikány odpuzují některé škůdce - vysaďte je tam, kde bojujete s háďátky, prý odpuzuje také mšice a komáry. V březnu, nejpozději v dubnu si můžete vysít semena afrikánů. Vyséváme do běžného zahradního substrátu, není nutný žádný speciální. Semínka zakryjeme slabou vrstvičkou substrátu. Nevysévejte je příliš hustě, nebudete muset rostlinky ani přepichovat a snadno je pak přesadíte přímo z výsevné misky na stanoviště. Avšak rozsazením rostlinek samostatně do květináčů poté, co se na vyklíčené rostlince objeví pravé listy, získáte skutečně pěkné bohaté sazenice.

Pozor, aksamitníky nemají rády mráz, jsou na něj extrémně citlivé, proto se na finální stanoviště vysazují až po „zmrzlých“, v druhé polovině května. Afrikány vyrostou i z přímého výsevu do volné půdy. Můžeme pěstovat např. aksamitník jemnolistý, dosahuje výšky od 20 do 30 cm a charakterizuje jej drobnější růst i květ, ale zato obrovské množství jednoduchých květů. Nejčastěji pěstovaným je aksamitník rozkladitý, jehož výška je 25 až 35 cm a honosí se bohatými plnými květy. Výšky 50 až 60 cm dosahuje aksamitník vzpřímený, který skvěle doplní letničkové záhony a hodí se dokonce i k řezu.

Afrikány jsou mírně jedovaté, někteří jedinci mohou při styku s aksamitníkem vykazovat alergickou reakci, příliš častá ale není. Na druhou stranu se využívá jejich léčivých účinků - z květů si lze připravit čaj proti bolestem břicha nebo průjmům. Dobře působí olej nebo koupel z této bylinky při revmatických onemocněních. Aksamitník také obsahuje poměrně velké množství luteinu, který se v lékařství používá na ochranu zraku, zejména sítnice, proti škodlivým volným radikálům. Silic aksamitníku využijeme v aromaterapii, např. v esenciálních olejích rozptýlených ve vzduchu, sušené květiny ale můžeme i prostě spalovat (mají antivirotické a antibakteriální účinky, snižují možnost nákazy v místnostech, kde jsou lidé např. s virózou).

Podobné články

Nastavení

Menu

Založte si u nás účet a uložte si Vaše oblíbené zboží

Přihlásit se